A színház világa

Képző

Költő, aki történetesen építész lett - mondta róla az 1990-ben neki ítélt Pritzker-díj egyik zsűritagja. Az építészek Nobel-díját Rossi akkor kapta meg, amikor már - túl az úgynevezett olasz neoracionalista építészeti iskola megteremtésén, a modenai Holtak Háza, a japán szálloda-étterem együttes, a berlini lakónegyed és számos olasz, angol, spanyol városba készült iroda, üzletház, színház, lakóépület tervén - az egész világot megfertőzte a tiszta formák erejével, illetve a város morfológiáját kutató, a kollektív emlékezet térformáló szerepét hirdető írásaival.

 

lacupola.jpg
Az Alessi cég számára tervezett La Cupola

1979-ben a Velencei Biennáléra egy fából készült úszó színházat vitt, lenyűgözve nézte a világ, rajongtak érte a magyar építészek. A Teatro del Mondo tervei most itt láthatók a VAM Design tárlatán, mellettük a perugiai Fontivegge negyedben tervezett színháza, fotókkal és tervlapokkal - Rossi grafikusként is őstehetség volt -, az 1996-ban leégett velencei La Fenice újjáépítésére készült tervek, a genovai Carlo Felice színház fotói és tervei, egy odera-frankfurti színház, egy 1993-as zürichi díszletterv és az előadás fotói. Hengerek, kúpok, hasábok, és körülöttük az olasz metafizikus festészetet idéző atmoszféra: egy Istenhez közeli világ végletekig redukált igazsága. Tárgy léptékben ugyanezt sugározzák az Alessi cégnek tervezett kávés- és teáskészletek, vagy a perugiai színházhoz mellékelt bútortervek is.

 
info
Aldo Rossi: A színház világa
VAM Design Center, 2007. szeptember 12. - október 12.

A kiállítás az Olasz Kultúrintézettel közösen jött létre. Olaszország budapesti nagykövete, Paolo Guido Spinelli és Gianni Braghieri professzor, a modenai egyetem építészeti tanszékének vezetője nyitja meg.