Szlovén-magyar Kézműves Akadémia áll fel

Képző

(MTI) - A projekt alapgondolata a lassanként feledésbe merülő népi mesterségek átmenekítése, továbbadása a következő generációk számára. A népi mesterségek között sok a hasonlóság a két országban, de a technikákban és a motívumvilágban különségek lelhetők fel, amelyek "izgalmassá teszik" a közös munkát - mondta a projektfelelős.

   
Janez Krnc szlovén projektfelelős megemlítette, hogy az elmúlt évtizedekben nagyon sok kézműveshagyomány elveszett Szlovéniában, de - különösen az ország északkeleti csücskében - megtalálhatók még a kézművesmesterségek. Bíznak abban, hogy a pályázat segítségével legalább részben sikerül újjáéleszteni ezt a tevékenységet.
   
Zágorhidi Czigány Ákos elmondta, hogy a kutatás, felmérés, gyűjtés mellett olyan szakmai és oktatási anyagokat állítanak össze, amelyek révén a mesterségek taníthatóvá válnak. Mindkét ország területén készülnek oktatóanyagok, amelyek között megtalálhatók a hobbiszintű néhány napos kurzusok, de a szakmát adó képzések is.
   
Skrabut Éva, Zala Megyei Népművészeti Egyesület elnöke arról számolt be, hogy közel húsz magyar mesterrel termékfejlesztést végeznek, amelynek során hagyományos technológiákkal hoznak létre a mai korban is használatos termékeket. Szlovéniában is a mesterek munkájára épül a termékfejlesztés, de a képzéseket formatervező vezeti, aki abban segíti a népi kézműveseket, hogy a piac számára is használható tárgyakat tudjanak készíteni. A kollekciókból közös kiállítás nyílik, amelyet több helyszínen is bemutatnak.
   
A Kézműves Akadémia keretében népművészeti tábort szerveznek, erdei iskolás programokat valósítanak meg, ahol a diákok megismerkedhetnek az élő mesterségekkel. Felújítják a szombathelyi Vasi Múzeumfalu kézművesműhelyeit, Oszkóban fejlesztik a zsúpkészítő műhelyt - sorolta a magyar projektfelelős.
   
A Savaria Múzeum speciális kultúrtörténeti, népművészeti kutatómunkát végez majd a határ térségében, ennek eredményeit a Muraszombati Múzeummal közösen elkészített szakmai kiadványban és interneten is megjelenítik. A program végén nemzetközi zárókonferencián összegzik a közös munkát.
  
A hároméves program összköltsége 900 ezer euró, ennek 85 százalékát az Európai Unió finanszírozza. A magyar szervezeteknek 10 százalékos állami támogatás mellett 5 százalék önerőt kell biztosítaniuk.