Szobrot kapott Egry József

Képző

(MTI) - A központ területén található Egry József Szakközépiskola és Kollégium előtti téren Bereczky Loránd, a Magyar Nemzeti Galéria főigazgatója és Bogó Ágnes, a Gyermek és Ifjúsági Centrum igazgatója leplezték le Egry József mellszobrát, amelynél az iskola diákjai elhelyezték a megemlékezés virágait.
   
Cséri Lajos igen nehéz feladatra vállalkozott, mert egy hihetetlenül nagy ívű művészpályát befutó festőnek állított emléket a portréval - hangsúlyozta az avató ünnepségen Bereczky Loránd, megjegyezve, hogy Egry József nagysága már "megfogott" néhány alkotót, köztük például Borsos Miklóst is.
 
 Egry József munkája
 
Cséri Lajos nagy művészi erénye, hogy egy "gyermeklelkűen tiszta szobrász", aki hozza magával a világra való rácsodálkozás minden örömét. Noha komoly megpróbáltatások elé állította az élet, sosem vesztette el a derűjét és művészi tisztaságát - méltatta a szobor alkotóját Bereczky Loránd, kiemelve, hogy a portrén is a bölcs, a kiegyensúlyozott, s a világot minden megpróbáltatása ellenére is szeretni tudó művészt fedezhetjük fel.
   
A főigazgató szerint Egry József és Cséri Lajos művészete egyaránt azt sugallja, hogy mindenkinek, aki az emberek felé fordul, a szolgálat a kötelessége.
   
Bogó Ágnes az ünnepségen emlékeztetett arra, hogy amikor 1996-ban megalapították a központ területén lévő középiskolát, egyértelmű volt számukra, hogy Egry Józsefről, a "Balaton festőjéről" nevezik el.
   
Az igazgató elmondta: a Nemzeti Kulturális Alap pályázatán nyertek támogatást, s összesen 3 millió forintból sikerült "kihozniuk" a műalkotást. Bogó Ágnes hangsúlyozta, hogy a művész nem kért honoráriumot, csak az anyagköltségeket kellett megfizetniük.