(MTI) - A XX. századi magyar festészet és grafika egyik legnagyobb formátumú egyéniségének, Szőnyi Istvánnak Rómába a lányához kikerült, majd hazahozott képeiből a Cifrapalotában nyílt kiállítás Bács-Kiskun megye székhelyén.
A művész leánya, Szőnyi Zsuzsa 1942-ben hagyta el Magyarországot, és férjével Rómában telepedett le. A kettészakadt család levélben tartotta a kapcsolatot, a borítékokban a levelek és a fotók mellett egy-egy kisméretű Szőnyi-festmény is kijutott a fiatalokhoz. A gyűjtemény többi darabja a festőművész 1960-ban bekövetkezett halála után az örökség részeként került lányához Rómába. A Kádár-korszak tejhatalmú kultúrdiktátora, Aczél György mindössze tíz Szőnyi-festmény kiszállítására adott engedélyt.
A mintegy 50 darabból álló gyűjteményt 1994-ben, a Szőnyi centenárium évében a Római Magyar Akadémián láthatta a közönség először együtt, majd Szőnyi Zsuzsa hazahozta és a Szőnyi-házban helyezte el a képeket. A festmények több múzeum összefogásának eredményeként 2008-ban magyarországi körútra indultak.