Szóra bírt fémek - Engelsz József-kiállítás Répcelakon

Képző

Április 27-én ünnepelte nyolcvanadik születésnapját a répcelaki születésű kétszeres Munkácsy-díjas Engelsz József ötvösművész. Az Iparművészeti Főiskola korábbi tanszékvezetőjének június 8-án, délután háromkor nyílik ismét kiállítása a kisváros katolikus templomában, ott, ahol már így is számtalan alkotást találhatunk a mestertől. Engelsz keze munkáját dicséri a rézdomborítású oltárkép, a tabernákulum, s tavaly ősz óta a tizenöt stációból álló tűzzománc keresztút színes motívumai előtt is imádkozhatnak a hívek.
 

Engelsz Józsefnek az Iparművészeti Főiskolán Borsos Miklós volt a mestere, "akitől a nemes anyagban való gondolkodást és az anyag iránti tiszteletet tanultam" - vallotta. 1969-ben hívták meg a főiskolára tanítani, majd 1971-től tizennyolc évig állt az ötvös tanszék élén, miközben óriási lendülettel, energiával alkotott.

 
A '90-es évek elején II. János Pál pápa magyarországi látogatásakor az átadott ajándékok egyike Engelsz József alkotása volt, egy Szent Mártont ábrázoló réz dombormű. Jubileumi kiállítása Répcelakon volt 1998-ban, ez alkalommal szülővárosának adományozta Kórus című alkotását. Két év múltán kamarakiállítása nyílt a művelődési házban, akkor a Csodaszarvas réz domborművel gyarapodott a szűkebb pátria. A millenniumi év alkalmából elkészítette Répcelak tűzzománc címerét.
 
A népművészet motívumkincséből gazdagon merítő korai munkáinak sajátossága a felület gazdag díszítettsége, az 1960-as évek végétől azonban egyre szaporodó épületdíszítő műveire mind nagyvonalúbb kompozíció lesz a jellemző.