A szegedi Móra Ferenc Múzeum |
(MTI) - A háromdimenziós fotók egy piros-kék szemüveg segítségével válnak térhatásúvá. A képek az 1800-as évek közepétől a XX. század első néhány évtizedéig mutatják meg a világot és Magyarországot. Ebből 13 felvétel érzékelteti, hogy déd- és ükapáink nemzedéke milyen ruhátlan hölgyeken legeltette tekintetét.
Az aktokon kívül számos ország, táj, népcsoport, társadalmi réteg múltbéli mindennapjaiba nyerhetnek betekintést az érdeklődők. Láthatják "testközelből" az emigráns Kossuth Lajost, IV. Károly koronázását vagy az első világháború sérültjeit. A legmegdöbbentőbb sztereófelvétel az öngyilkos Teleki Lászlót ábrázolja: a különleges technikának köszönhetően a néző úgy érezheti, mintha jelen lenne a politikus halottszemléjén.
Bognár Katalin, a kiállítás rendezője elmondta: a különleges fotográfiák valójában kettő, egymástól kissé eltérő képből állnak, amelyeket az emberi szem állásának megfelelően két különböző szögből vettek fel. A képpár a szemüvegnek köszönhetően egyetlen térhatású képpé olvad össze. Nyugat-Európában és Magyarországon is már az 1840-es években készültek sztereófotók. A képek olyan aktuális eseményeket örökítettek meg, amelyekről a sajtó tudósított. A nemzetközi diplomáciai események, háborúk, természeti katasztrófák fényképei mellett sokakat érdekeltek az egyes országokat bemutató háromdimenziós felvételek is.
Az 1900-as évek elején a képes újságok megjelenésével teret veszítettek a sztereófelvételek. A nagyközönség akkortól kezdve sokkal egyszerűbben és olcsóbban, egy magazin megvásárlásával jutott hozzá az érdekes képi ábrázolásokhoz. Napjainkban főként a térképészetben és az űrkutatás terültén használják a sztereófotózást mint eszközt.