Érdemes emlékeztetni, ahogy a megnyitón is elhangzott, hogy a magyar kastélyok berendezéseinek a második világháború után becsülhetően nagyjából egy százaléka maradt meg, maguknak a kastélyoknak pedig körülbelül fele teljesen elpusztult. Az egykor zseniális látványegyüttest alkotó dégi park és épületei kezdenek régi formájukra emlékeztetni, amint azt a június 14-én megnyílt tárlat dokumentálja. A még megmenthető állapotban fennmaradt dégi kastély egykori berendezéséből is csak egyetlen egy tárgyat tudtak kiállítani, egy pompás, gótizáló biedermeier vitrint, bár ennek hitelességét is vizsgálják még.
A kastély 1810-15 között épült, az akkor még fiatal Pollack Mihály tervei alapján, akinek Festetics Antaltól (1764-1853) származó megrendelései a magyar építészet történetének fényes lapjait képezik. A tekintélyes, arányos, de azért kiemelkedő méretű klasszicista kastélyhoz Magyarország egyik legpompásabb épület- és kertegyüttese társult. Az építtető, Festetics Antal, "a leggazdagabb magyar köznemes", ahogy őt Eötvös Károly titulálta, a felvilágosodás korának tipikus alakja, aki könyvtárába közel 4000 kötetet gyűjtött össze. Martinovics Ignáccal együtt aktív tagja volt a szabadkőműves mozgalomnak is. Az összeesküvés és a betiltás után páholya nagymesterétől megvásárolta a levéltárat, amely 1945-ben eltűnt, valószínűleg teljesen megsemmisült, amikor a kastély előbb német, majd szovjet katonai kórház volt.
A kastély és a család közös történetét illusztrálja a birtokszerzéstől máig a kiállítás fő része, amelyen a megnyitó közönségét az idén Europa Nostra díjjal kitüntetett Alföldy Gábor kalauzolta végig, aki a Műemlékek Nemzeti Gondnoksága főkertésze, a kastély létesítményfelelőse is. Hogy Alföldy és kurátortársa, Bányai Balázs nem ragadtak le helytörténeti szinten, azt három tematikus terem is bizonyítja. A legizgalmasabb ezek közül a szabadkőművesség magyarországi történetét máig, közérthetően és minden misztifikálástól megtisztítottan (Aczél Eszter, a Nemzeti Múzeum Szabadkőműves Gyűjteményének vezetője, valamint Pók Attila történész és Sumonyi Zoltán szakértők munkájának köszönhetően) bemutató tárgyak és tablók terme. A kastély első generációinak oly fontos botanikai "hobbyját" illusztrálja a következő, és a család és a kastély főleg a huszadik század első felében követett életmódját a harmadik. A szemléleti nyitottságot és nagyvonalúságot a földszinti termek összenyitásán kívül abból is észre lehet venni, hogy helyén hagyták például a kastélyban sokáig működött gyermekotthon úttörőcsapatának vörös falát és helyükre állították a rajzászlókat is. A gyermekotthon egykori igazgatója, Takács Árpád szót is kért a vezetés alkalmával ebben a teremben, emlékeztetve az úttörőélet jó oldalaira, a sportra (diákolimpiát is rendeztek a park sportpályáin) és az országban itt először megalakított diákszövetkezet gazdasági sikereire. A kiállításhoz több országos és megyei múzeum kölcsönzött változatos anyagot.
Az életnek persze más furcsaságai is nyomot hagytak Dégen: a narancsházban például a közelmúltig cipőfelsőrészeket gyártottak. Alföldy, aki hat éve foglalkozik a parkkal, újra szeretné egyesíteni, ami annak idején is összetartozott, bár egyes érdekek ennek ellene szegülnek, mint például a mezőgazdasági termelőszövetkezeté, vagy hogy a híres rávezető út egy részét rég felszántották. A teljes rekonstrukcióra a szakértők becslése szerint 6 és fél milliárd forint kellene, úgyhogy szorgalmasan pályáznak, és a már helyreállított termek főleg kulturális célra történő bérbe adásától is remélnek anyagi eszközöket. Az egyik legfontosabb feladat a tó kotrása, revitalizációja, az árapasztó csatornák helyreállítása, mert 9 éve ezek hiánya miatt öntötte el az árvíz a Hollandi házat.