Tavasszal atlétika gálával nyit a Budapest Aréna

Egyéb

Ha hazánk megnyerné a 2012-es Olimpiai játékok rendezési jogát, már lenne méltó sportcsarnokunk, ahol az eseménysorozat megnyitó ünnepségét, valamint több versenyt is lebonyolíthatnánk.
A Parlament után Budapest második legnagyobb középülete Budapest Aréna néven nyitja meg kapuit rangos atlétika gálával várhatóan jövő márciusban, az eredetileg tervezett idei december helyett.
ilyen volt... ...ilyen lesz
A Budapest Aréna építésének kivitelezési jogát a francia Bouygues cégcsoport nyerte el, a terveket a KÖZTI készítette. Az ötszintes építmény hagyományos versenyterülete 8400 négyzetméter, nézőtere patkó alakú, amely mozgatható, az éppen nem használt széksorokat pedig a lelátó alá süllyesztve lehet majd eltüntetni.
A sporttárca a létesítmény köré emelt városi teret tervez, amely a forgalom felett 6 méterrel terülne el és egészen az ideiglenes autóbusz állomásig húzódna. A látványos formavilágú épület kivitelezési költségei több mint 20 milliárd forintot tesznek ki, a környezethez tartozó egyéb építkezések, vagyis a buszpályaudvar, a mélygarázs és a városi park kialakítása plusz 6,5 milliárdra rúgnak, amelyet vegyes tulajdonú cég, a Rendezvénycsarnok Rt. biztosított - legnagyobb részét hitelekből.
A részvénytársaság többségi tulajdonosa a francia Bouygues konzorcium, a kisebb hányad pedig a magyar állam tulajdona. A Bouygues konzorcium saját tőkéjéből 2 milliárd forinttal szállt be a beruházásba. A további költségekre a magyar bankok nyújtottak hitelt, amit kamatokkal együtt a magyar államnak a mostani jogszabályok szerint az elkövetkező 12 év alatt kell visszafizetnie.
A Budapest Aréna elkészülése után a magyar állam tulajdonába kerül, a jelenlegi szerződések értelmében pedig a francia konzorcium üzemelteti majd 20 évig, és az Aréna Üzemeltető Rt. veszi bérbe egy fix és egy mozgó bérleti díjért - tudta meg a Terasz a Gyermek- Ifjúsági- és Sportminisztérium illetékesétől, aki azt is elmondta,a tetőszerkezet és a burkolat megvalósítása valóban komplikációkat okoz, de remélik, hogy márciusra be tudják fejezni. Mivel a decemberi határidőt a francia cég nem tudta tartani, naponta 21 millió forint kötbért kell fizetnie. br> A magyar állam évente 20 szabadon felhasználható nappal rendelkezik, vagyis ezeken nem kell fizetnie a teremért, a műszaki feltételekért. Míg ezeken a napokon biztosan tudható, hogy sportesemények kapnak helyet, félő, hogy az év többi napján inkább kulturális programok lesznek, a nagyobb bevétel reményében. Az Aréna Üzemeltető Rt. vezetői mindenesetre ígéretet tettek ennek ellenkezőjére.
Az új sportkomplexumot, amelyen naponta ezer munkás dolgozott, többcélúan hasznosítják majd, mert nem csak sportesemények kapnak helyet majd benne, hanem a régi sportcsarnokhoz hasonlóan kulturális programok, koncertek is, amelyek a bevétel jelentős részét jelentik majd.
A 12.500 személy befogadására alkalmas építmény amellett, hogy olimpiai versenyszámok lebonyolítására is alkalmas lesz, az extrém és a látványsportoknak is teret enged, mint például a teremkrossz és szörf-versenyeknek.
Ami a jövő terveiből már biztosnak látszik, az a ritmikus sportgimnasztika világbajnokság és a divízió I-es jégkorongbajnokság. A távlati elgondolások között szerepel a 2004-es jégtánc és műkorcsolya Európa-bajnokság illetve a fedett pályás atlétikai világbajnokság megrendezése.