Tavaszi Építészeti Fesztivál

Képző


louise-cox.jpg
Louise Cox

Az idei sorozat három hétvégi konferenciával indult: péntek délelőtt a nemzetközi tervpályázatokon való magyar részvétel esélyeiről, délután az épületek széndioxid-kibocsátásának radikális csökkentéséről volt szó. Szombaton olyan nemzetközi és hazai sztárépítészeket hallhatott a közönség egy nemzetközi kongresszus keretében, mint Louise Cox, az UIA elnöke, Jens Thomas Arnfred, az egyik legkiválóbb dán építésziroda alapítója, Vito Acconci, a grazi Murinsel üvegépítményének tervezője, a bécsi Boris Podrecca, a portugál Nuno Mateus vagy az építészettel, kiállítási installációval és designnal egyformán foglalkozó, szalmabálából, fából és újrahasznosított anyagokból is építő finn Jenni Reuter. A fő téma az idén a víz és építészet kapcsolata volt ? amit egy éppen aktuális hazai hallgatói tervpályázat konkrét budapesti helyszínnel, a Margitsziget déli csúcsával kapcsol össze ?, ezen belül a víztakarékos épületektől a berlini Víz Múzeumán át a maribori Dráva-part revitalizációjáig számos európai és távol-keleti projekt, gondolat és koncepció került a közönség elé.

A fesztivál következő programja az építészek jótékonysági bálja lesz, majd március 11-én a szakma legnagyobb kitüntetésének, az idei Ybl-díjnak átadása. Közben az évek óta bővülő kiállítás, amelyik fff (fiatalok-feketén-fehéren) címmel fut, vándorkiállításként járja az országot, és ezzel párhuzamosan a Visegrádi Négyek országainak családiház-építészetét bemutató anyag Krakkó, Pozsony és Prága helyszínein mutatkozik be. Március végén nyílik Sanghajban az a kortárs magyar építészeti bemutató, amelyik 2010 tavaszán Párizsban nagy sikert aratott Újornamentika és organikus architektúra címmel. A kínai-magyar építészeti kapcsolatok különösen a 2010-es évtől erősödnek, ami részben a magyar származású építész, Hudec László emlékére rendezett közös programoknak, részint a MÉSZ tudatos kapcsolatépítő politikájának köszönhető.
Az Ybl-díjat Ybl Miklós április 6-i születésnapjának méltó ünneplése követi, majd május elején ? folytatva a most lezajlott nemzetközi építészkongresszus témáját ? Budapesten rendezik meg az Európai építészetpolitikai Fórumot, amelyik szintén a víz és az építészet viszonyához, illetve a Duna Régió Stratégiához kapcsolódik. A tavaszi fesztivállal Budapest fölkerül a legjelentősebb európai építészeti események ranglistájára. Az évek óta itt előadó világsztárok és az építészet aktuális kérdéseit érintő témák mellett komoly szerepet kapnak a hazai építészeti hagyományok, ünnepek és a problémák is. A válság idején hullámvölgybe került magyar építészetet a fesztivál révén megnyíló kapcsolatok segíthetik kijutni jelen helyzetéből.