Természetművészeti kiállítás nyílt Bódvaszilason

Képző

(MTI) - A természetművészet ismeretlen lehet a magyar közönség számára, ám ez az egyik legdinamikusabban fejlődő művészeti irányzat. Az első tárlat kialakításához természetművészeti szimpóziumot szerveztek, amelyre az irányzat legjelentősebb képviselőit hívták meg. Ennek keretében születtek meg a Művészetek Magtára-gyűjtemény első darabjai.
    

A természetművészet olyan izgalmas és átfogó területe a vizuális művészetnek, amely az erősödő ökológiai problémák miatt nagyon aktuális és társadalmi értelemben is hasznos művészi kifejezés. A természetművészek az ember és a természet közti harmónia újrateremtését tűzik ki célul, az urbánus környezettől távol, általában a természetben hozzák létre alkotásaikat, az adott környezetben fellelhető természetes anyagokat, tárgyakat, energiaforrásokat használva az alkotásban. Maga a művészeti irányzat a hatvanas években indult, a környezettudatos gondolkodás kialakulásával egy időben. A természetművészek általában kerülik a gépi megmunkálást, inkább a kézműves technikákat részesítik előnyben. Ezt bizonyítja a Művészetek Magtárának kiállítása is.
    
A MagtArt Természetművészeti Szimpóziumra ? amely július 19. és augusztus 7. között zajlott Bódvaszilason ? a műfaj olyan "nagy klasszikusait" hívták meg, mint az amerikai Alan Sonfist, a koreai Ko Szjung Hjun (Ko Seung-hyun), az iráni Ahmed Nadaljan (Ahmad Nadalian), a német Anke Mellin vagy a magyar Bukta Imre. Meghívást kaptak szakmailag elismert, fiatalabb alkotók is, például Liu Po-csun (Liu Po-chun) Tajvanból, Pál Péter Romániából és Erőss István Magyarországról. Emellett a terület iránt érdeklődő, a hazai képzőművészeti mezőnyben már bizonyított fiatal művészek szintén jelen voltak: a magyar Balázs Péter, Szigeti Gábor Csongor, Takács Máté, illetve a Romániából érkezett Pokorny Attila, és a szlovák Tomas Gugyela.
    
A Művészetek Magtárának kialakítása az Aggteleki Nemzeti Park Igazgatóság Értékőrző magtárak ? Műemlékek a turizmus szolgálatában című pályázati programja keretében valósult meg, amelynek részeként az igazgatóság vállalta a szlovák határhoz közeli Bódvaszilason a volt uradalmi magtár épületének újrahasznosítását.
    
A rendezvényen Veres Balázs, az Aggteleki Nemzeti Park Igazgatóság igazgatója tájékoztatást adott a Magyarország-Szlovákia Határon Átnyúló Együttműködési Program 2007-2013 keretében kialakított épületről. Mint mondta, a volt bódvaszilasi uradalmi magtár Művészetek Magtára néven, Közép- és Kelet-Európa első természetművészeti központjaként nyithatja meg kapuit a látogatók előtt. A csaknem 1500 négyzetméternyi területen egy közönségfogadó teret, állandó és időszakos kiállítások rendezésére alkalmas kiállítórészeket, konferenciatermet, valamint a hosszabb programok résztvevőinek elhelyezésére szolgáló apartmanokat alakítottak ki, a térség talán legnagyobb méretű közösségi terét hozva ezzel létre. 
    
Erőss István a Magyar Természetművészek Szövetsége nevében a természetművészet lényegét ismertette, és bemutatta az állandó kiállítás első darabjait. A megnyitón részt vettek a MagtArt Szimpózium alkotói is.
    
Az új intézményt egyébként augusztus 17-én avatják majd fel ünnepélyes keretek között, a megnyitón Illés Zoltán, a Vidékfejlesztési Minisztérium környezetügyért felelős államtitkára és Szőcs Géza kultúráért felelős államtitkár is részt vesz majd.
 
Korábban: