Toma Visanov bolgár ikonfestőről jelent meg könyv

Képző


tomavisanov_munkaja.jpg
Toma Visanov munkája

(MTI) - A háromnyelvű könyv a Toma Visanov és kora - felekezeti kapcsolatok Magyarország és a Balkán között a XVIII. században című konferencia szerkesztett anyagait tartalmazza - mondta el Papadopulosz Adriana történész, néprajztudós, a Bolgár Kulturális Fórum elnöke. Felidézte, tavaly a konferencia mellett fotókiállítással is megemlékeztek az egyik legjelentősebb bolgár ikonfestőről. "Magyarországon negyven képéről tudunk, ebből harminchárom nagyon jó állapotban van" - tette hozzá. A kötetben ezekből 16 festmény látható.

   
"A könyvben a tavalyi konferencia két főelőadása, Nagy Mártáé és Elena Genováé teljes változatban, két nyelven olvasható, a többi előadás az előadó nyelvén került a kötetbe bolgár, illetve magyar összefoglalóval" - mondta Papadopulosz Adriana, aki hozzátette, hogy minden előadásról készült angol nyelvű rezümé is.
   
A fórum elnöke az elmúlt tíz évről elmondta: több mint negyven kiállítást rendezett a civil szervezetként működő Bolgár Kulturális Fórum, de tartottak főzőversenyt, koncerteket is. "A célunk a bolgár kultúra terjesztése mellett a magyar-bolgár kulturális együttműködések elősegítése" - tette hozzá.
   
Kiemelt feladatként továbbra is az anyanyelv megőrzését elősegítő programokat említette Papadopulosz Adriana, aki példának a tavaly februárban kiadott kétnyelvű, reprezentatív, gyermekfordításokat tartalmazó mesekönyvet hozta. Hasonlót 2010-re is terveznek, akkor az anyanyelv elsajátításához készítenek majd digitális segédanyagot.
   
A Szociális és Munkaügyi Minisztérium támogatásával megjelent Toma Visanov-könyvet tavasszal Bulgáriában is bemutatják, valamint kiállítás is nyílik az Alexander Nyevszkijről elnevezett székesegyház kriptájában a Magyarországon őrzött festményekről készült fotókból.
  
"Egy konferenciát is szervezünk Szent Naum tiszteletére" - mondta el a fórum elnöke, aki megemlítette, hogy Cirill egykori tanítványa számos bolgár fordítást készített bizánci irodalomból, ezeknek másolatai több példányban is megtalálhatók a magyar gyűjteményekben.