A tranzit.hu a Manifesta 8 kurátori csapatában

Képző

A Manifesta 8 megszervezésére a tranzit.org mellett az Alexandria Contemporary Arts Forum (ACAF) és a Chamber of Public Secrets (CPS) kapott meghívást. A Manifesta 8 kurátori csapata az amszterdami központi iroda stábjával és a murciai és cartagenai helyi kulturális szervezetekkel szoros együttműködésben fogja megvalósítani a kiállítást.
 

manifesta7-promo.jpg
Kiállítás a Manifesta 7-en
 
A Manifestát 1996-ban alapították azzal a szándékkal, hogy a kortárs művészet legfrissebb tendenciáit mutassa be, megújuló európai helyszíneken, változó kurátori vezetéssel. Az első Manifesta öttagú kurátori csapatának tagja volt a Ludwig Múzeum - Kortárs Művészeti Múzeum egykori igazgatója, Néray Katalin, 2010-ben másodszor vesz részt magyar kurátor a kiállítás létrehozásában. A tranzit.org kurátori csapatának tagjai: Vít Havránek, Hegyi Dóra, Zbynek Baladrán, Boris Ondreicka, Georg Schöllhammer.
 
 
A tranzit.org független művészeti egyesületek hálózata, melyek 2002 óta határokon, nyelveken és történelmi hagyományokon átívelve működnek, Ausztriában, a Cseh Köztársaságban, Magyarországon és Szlovákiában. Az egyes tranzit irodák különböző projektformákat és módszereket alkalmazva (diszkurzív platformok, kiállítások, kiadványok, kutatások) dolgoznak, mindig szem előtt tartva a helyi művészeti és intellektuális környezetet. A tranzit célja, hogy a kortárs képzőművészet eszközeivel újraértékelje a jelenkori történeti kontextusokat. Kulturális projektjein keresztül a politikai földrajz, a nemzeti és nemzetközi kánonok és uralkodó történeti hagyományok kritikai vizsgálatát szorgalmazza. A magyar tranzit.hu 2005 óta működik, Hegyi Dóra AICA díjas kortárs képzőművészeti kurátor vezetésével. A tranzit programot az Erste Bank Csoport támogatja.
 
A Manifesta 8 tervezett tematikája a XXI. századi Európa eszméjével foglalkozik, interkontinentális jellegét, határterületeit és Észak Afrikával való kapcsolatát vizsgálja. Célja, hogy az átmeneti és poszt-kolonialista társadalmak kontextusában a kultúra, a kortárs művészet, az elmélet és a politika tágabb összefüggéseit közvetlen párbeszédbe állítsa. A különféle vallások együttélésének, a földrajzi és pszichikai határvonalak, valamint a nemzetiségi lét kérdéseinek kritikai feltárására törekszik.