Tuskó Hopkins újabb kalandjai

Képző

Harmadik alkalommal rendezi meg a Magyar Képregénykiadók Szövetsége a Képregényfesztivált: március 31-én a hagyományos vásár, vetítések és dedikálások mellett előadásokkal, tombolával és tucatnyi új kiadvány bemutatásával csábítják az érdeklődőket a Gödör Klub egész napos programjára. Aki szeretné megtudni, milyen képregényfigurának képzelik magukat a Malacka és a tahó tagjai, este kilencig, a koncertek kezdetéig várnia kell, újdonságokban azonban már délelőtt sem lesz hiány. A műfaj hazai kiadói ugyanis rendre a fesztiválra időzítik kiadványaik megjelenését. Délelőtt mutatja be a Pesti Könyv a francia-belga "revolverhős", Lucky Luke legújabb kalandjait; a filmadaptációval egy időben jelenik meg a Sin City-t is jegyző Frank Miller másik klasszikusa, a thermopülai csatát megörökítő 300 magyar fordítása; Bill Watterson kis bajkeverői, Kázmér és Huba kalandjaival pedig kötetbe rendezve találkozhatunk újra.
Annak is érdemes ellátogatnia a rendezvényre, aki a mangát valami töpörödött trópusi gyümölcsnek hiszi. Az ezerévesnek mondott japán képregénystílusról Bánsági Andor tart ismeretterjesztő előadást délelőtt, hogy annál jobban élvezhessük a magyar mangkiadók képviselőinek nem sokkal dél előtt kezdődő kerekasztal-beszélgetését. A műfaj népszerűségét jelzi, hogy nemrég a mangafanok közé lépett a nagy múltú Athenaeum Kiadó is. Az igazi csemegét az idén a Nyitott Könyvműhely Kiadó standjánál találjuk: amellett, hogy délután itt dedikálja kötetét a Butapest-sorozatáról ismert Gróf Balázs, és a balkáni látomásokkal jelentkező szerb képregényrajzoló, Aleksandar Zograf, magyar fordításban ismerkedhetünk meg Scott McCloud A képregény felfedezése című képregényével, amely a műfaj háromezer éves történetén kalauzolja végig az olvasót.
III. Magyar Képregényfesztivál

A fesztiválon adják át az Alfabéta díjakat, amelyeket a múlt év legjobb magyar képregényalkotói kapnak, továbbá Barnóczky Ákos rendező és Birkás Péter kritikus beszélgetéséből fény derül a film és a képregény kapcsolatára is. Míg a kisteremben rajzfilmeket, animékat illetve képregények alapján készült játékfilmeket vetítenek a szervezők, a Képes Kiadó bemutatja a várva várt szaklap, a Buborékhámozó első számát. Ez utóbbi nevéhez kapcsolódik Rejtő Jenő műveinek felújított képregénysorozata is. A fesztiválon hirdetik ki a sorozathoz kapcsolódó pályázat győztesét: a jelentkezőknek a Korcsmáros Pál ábrázolásában ismert regényalakok - Piszkos Fred, Senki Alfonz, Fülig Jimmy vagy éppen Tuskó Hopkins - újabb kalandjait kellett megálmodniuk, s a szerencsés nyertes ötletéből hamarosan képregény is születik.