(MTI) A római kori Aquincum öt évszázados történetét ma már viszonylag jól ismerjük, a 19. század óta folyó feltárásoknak köszönhetően pedig azt is tudjuk, milyen fejlett technikai szinten állt a római építészet: ismerték a csatornázást, a padlófűtést vagy az üvegezett ablakokat is ? emlékeztetett a hivatalos projektzárón Bodó Sándor, az Aquincumi Múzeumot működtető Budapesti Történeti Múzeum főigazgatója.
Az Aquincumi Múzeum első épületét 1894-ben adták át, azóta több millió látogató ismerkedhetett meg a provincia fővárosának életével ? fűzte hozzá.
Bús Balázs, Óbuda-Békásmegyer polgármestere megjegyezte, az intézmény Zsidi Paula vezetése alatt már eddig is sokat tett kulturális örökségünk megismertetéséért, a mostani fejlesztéseknek köszönhetően azonban ez az örökség az egész család számára átélhetővé válik.
Szeneczey Balázs, a főpolgármesteri kabinetiroda vezetője és Gulrich Zsófia, a Pro Regio Ügynökség igazgatóhelyettese elmondták: a 2009-ben kezdődött fejlesztési programot az Európai Unió 300 millió, a Fővárosi Önkormányzat 33 millió forinttal támogatta. A cél olyan, a látogatókat vonzó turisztikai attrakciók létrehozása, fejlesztése volt, amelyek nagymértékben hozzájárulnak a látogatószám növeléséhez; a megvalósult beruházás ezt elérte, sőt, messze túl is mutat ezen ? értékelt Gulrich Zsófia.
Zsidi Paula, az Aquincumi Múzeum igazgatója közölte, a beruházás során mintegy 2 hektárral bővült a látogatók által bejárható terület és 600 négyzetméterrel a múzeumi tér. Új bejárati egység épült parkolóval és kerékpár-tárolóval, korszerű múzeumpedagógiai foglalkoztató jött létre, megvalósult az akadálymentesítés, és modern látogatóirányításai rendszert építettek ki. Hangsúlyozta, a látványelemeknél a múzeum szakemberei kiemelt figyelmet fordítottak a hitelességre. Felépült egy római lakóépület ? az úgynevezett festő háza ? rekonstrukciója, melybe belépve a közönség egy ókori család otthonában érezheti magát, a kronoszkópba nézve pedig számítógéppel rekonstruált, háromdimenziós képen elevenedik meg az egykori város.
Az újabb kiállítási épület pinceszintjén virtuális élményteret hoztak létre, melyben az ókori római életmódot bemutató számítógépes játékok várják a fiatalokat. A kisebbek a játszószobában próbálhatnak ki számos római játékot, míg a mitológiai játszótér elsősorban csoportok és családok számára készült.
A bejárati egység részeként épült meg az egykori városfal mellett az új kőtár, amely eddig be nem mutatott műtárgyakkal bővíti a múzeum anyagát ? mondta igazgató.
Zsidi Paula elmondta, az új élményelemek június 19-től tesztüzemben működnek, majd július 1-jétől teljes üzemben várják a látogatókat.