Újabb ólomüveg ablakokat állítottak helyre a Debreceni Egyetem főépületén

Képző


debreceniegyetem_uvegablak_rekontrukcio_1.jpg
 Az egyetem egyik régebben helyreállított ablaka

(MTI) - A régi fényükben keddtől látható ablakok az egykori Tisza István Magyar Királyi Tudományegyetem főépületében Róth Miksa üvegfestő tervei alapján 1938-ra készültek el.

 
Sárvári Géza műemlékvédelmi szakmérnök közlése szerint hosszas előkészítő munka után most a filozófiai és az orvosi fakultást jelképező ablakokat újították fel, előbbit az Utrechti, utóbbit a Wittenbergi Egyetem látképével.
   
Közel nyolc évtized telt el, míg megkezdődhetett a rekonstrukció Vince László nyugalmazott rektori titkár kutatómunkájának köszönhetően. Ő talált rá korabeli vázlatokra, fekete-fehér fotókra az egyetem kézirattárában, az eredeti tervek ugyanis a mai napig nem kerültek elő. A kutatás során megtalálták azonban a tervekhez készített vízfestmények eredetijét, így a megmaradt töredéküveg, a fényképek és akvarellek alapján elkezdődhetett a tervezés.
   
Az egyetem vezetése Velledits Lajos restaurátorművésszel kötött szerződést 2007 júliusában. Az öt ablak közül a középső elkészítésére 2008 decemberéig kellett várni. Ekkor került helyére az angyalok által közrefogott magyar királyi címert, a debreceni Református Kollégiumot, Debrecen város címerét és az intézmény egykori névadója, Tisza István XVII. századból származó családi címerét ábrázoló ólomüveg ablak.
   
A még hiányzó két ablak restaurációja egyszerre készül el: a jogi fakultás ablakán Zürich, a teológiát jelképezőn pedig Genf látképe. Várhatóan 2011 végére kerülnek a helyükre.