Az iskola hangversenytermében az avatást követőn dr. Gémesi György, Gödöllő város polgármestere méltatta Gödöllő szoros testvérvárosi együttműködését Żywiec városával, valamint a helyi lengyel kisebbségi önkormányzat aktív munkáját. A Lengyel Intézet igazgatója őszinte örömét fejezte ki a szobor felújítása és áthelyezése alkalmából. Magyarországon egyedül a gödöllői zeneiskola viseli Chopin nevét, ezért is volt oly fontos támogatni a korábban az intézmény udvarán található szobor felújítására irányuló kezdeményezést - hangzott el a Lengyel Intézet vezetőjének beszédében.
Ella Attila, a zeneiskola igazgatója köszöntőjében elmondta, hogy bár a zenei nevelés a városban több mint félévszázados múltra tekint vissza, a város csak 1974. január 1-jén alapította önállóan működő körzeti zeneiskoláját. Az intézmény gyors fejlődésnek indult Pálfalvi Ferenc igazgatása alatt, aki kiváló érzékkel lelt rá a szoborraktárban hányódó remekműre, Margó Ede Chopin szobrára, melynek hatására a zenei romantika egyik legjelesebb képviselőjét választották az iskola névadójának. Az intézményt hivatalosan 1984-ben kereszteltek el Frédéric Chopin Zeneiskolának.
A fővárosi pályázatra jelentkező neves magyar szobrász, Margó Ede célja a szobor alkotásakor Chopin magával ragadó romantikus zenéjének szimbólumokba ültetése volt, ezért helyezett a zongorája mögött alkotó zeneszerző elé egy zenei extázisban lévő táncospárt. A szobor-együttes megbotránkoztatta a korabeli közízlést, ezért a város csak jóval a műalkotás elkészülte után vásárolta meg az emlékművet. Eredetileg a Horváth-kertben akarták felállítani 1930-ban, de csak 1938-ban avatták fel a kőbányai Szent László téren. A világháborút szerencsésen átvészelte, majd 1948-ban raktárba került. Több helyen tárolták, a hetvenes évek végén Szentendrén állították ki. 1983. decemberében a gödöllői zeneiskola igazgatójának javaslatára a Grassalkovich-kastéllyal szemközti zeneiskola kertjében helyezték el, az iskola pedig ekkor vette fel Chopin nevét.