Újragondolják Közép-Európát

Képző

(MTI) - Hegyi Lóránd művészettörténész, a Saint-Étienne Modern Múzeum igazgatója és a július 10-én kezdődő rendezvény szervezője elmondta, hogy Eisenstadtban tavaly volt az első bemutató. A koncepció egyik alappillére, hogy Ausztria és Magyarország művészei minden évben szerepeljenek a kiállításon, de mellettük két másik ország is képviseltesse magát, idén például Bosznia-Hercegovina és Csehország. Magyarországról Balikó Emese, Csiszér Zsuzsi, Szil Katalin, Szűcs Attila, Révész László László és Gerber Pál, különböző generációk képviselőinek alkotásai lesznek láthatók Kismartonban.
 

kismarton_esterhazy-kastely.jpg
Az eisenstadti Esterházy-kastély

A szarajevói művészeknél nagyon is nyomon követhetők az identitásproblémák: a közeg, amelyben dolgoznak a délszláv háború előtt multikulturálisnak számított, ma ennek csak nyomai vannak meg. A legtöbb alkotó Szarajevó és Nyugat-Európa valamelyik nagyvárosa között ingázik. A cseh, az osztrák és a magyar képzőművészek sajátos eszközökkel mesélik el: hol, hogyan élnek, és hová is vágyódnak el.

   
A neves művészettörténész nemcsak ezt a közép-európai kiállítást rendezi meg az Esterházy-kastélyban, hanem tagja az Esterházy-alapítvány kuratóriumának is. Az alapítvány az erdészeti és mezőgazdasági bevételekből Kismartonban, a kastély mellett Közép-Európai Kulturális Központot épít, s ott lesz a legnagyobb kortárs közép-európai gyűjtemény. Színházat is terveznek, a Pozsony-Bécs-Budapest térségből várják majd a nézőket. A klasszikus és a kortárs zene is elmaradhatatlan része lesz a központnak, amely - a tervek szerint - 2010-re készül el.