Újrahasznosított képek tárlata

Képző

(MTI) - A Nagyházi Galériához tavaly ősszel került egy képzőművészeti hagyaték, amelyről kiderült, hogy 90 százalékban hamisítvány. Tizenöt képet elégettek, és ez a sors várt a többi százra is, amikor Nagy T. Katalin művészettörténésznek, a kiállítás kurátorának az a rendhagyó ötlete támadt, hogy ne égessék el, inkább alakítsák át a képeket. 
Nagy T. Katalin a hamisítványokat - Kádár Béla, Scheiber Hugó, Schönberger Armand, Koszta József és Markó Károly festményeiről készült munkákat -  kortárs képzőművészeknek osztotta szét. A XX. század elején és a 1920-as években másoltak azonos méretben az eredetivel, és az eredeti festő aláírásával látták el a képet. Az Artex nevű egykori állami műkereskedelmi cég maga is készíttetett jó minőségű másolatokat híres festők munkáiból - mondta el a kurátor. 
Az ötvenkilenc fiatal és idős művész egyaránt játékosan és nagy élvezettel tett eleget a felkérésnek Színes anyag jött össze sok humorral, iróniával, a videómunkától a festményen át a plasztikai átalakításig.
Haraszty István "Édeske" Kossuth-díjas mobilszobrász például egy hamis Scheiber-képbe beleillesztett egy sípot, Szurcsik József Markó Károly sokalakos tájképét alakította át, beleépítve saját archaizáló képét. Lévay Jenő három képből - átlósan fölvágva őket - egy képet csinált, de készült mikroprocesszoros elemekből bogár, amelyet a szobrász a hamis kép közepébe helyezett. Bukta Imre egy hamis Szőnyi-festményt alakított a maga képére, Ujházi Péter Munkácsy-díjas alkotó pedig Vaszary János Dunakorzó című másolatát kutyakorzóvá formálta sok csinos hölggyel, ő maga mint krokodil a vízből fölbukkanva rávetődik egy szép nőre. 
A rendhagyó tárlatot Parti Nagy Lajos Kossuth-díjas író nyitja meg szombaton 16 órakor a VI. kerület, Király utca 26. alatt. Az "újrahasznosított" képek kiállítását február végéig tekinthetik meg az érdeklődők.