E. Lakatos Aranka munkásságában meghatározó a részvétele a Nyíregyháza-sóstói, illetve a Mezőtúri Alkotótelepeken. Mindkét kolónia a viaszveszejtéses bronzöntés műhelye. Ennek a mintázási-öntési eljárásnak a legnagyobb előnye, hogy a bronzszobor öntőformáját maga a művész készíti, így kikerülhető a homokformázás minden szakmai és technikai nehézsége, időigényessége. Eredménye viszont egy sokkal szebb, érzékenyebb és vékonyabb felületű öntvény. Mivel az eljárás során a megmintázott viasz formáját teljes egészében felveszi a rákent samott, majd égetésekor a kifolyt viasz helyére öntött bronz - a művész a legaprólékosabb, finomabb, lírai formázást is véghezviheti.
Lakatos érmeken, kisplasztikákon mintázza légies nőalakjait, gazdagon burjánzó vegetációját. A mezőtúri művészkolónia természetvédelmi területe, a Holt-Körösök vidéke számos plasztikáját ösztönzi. Az örvényes-hullámzó víz, az állat és növényvilág két és háromdimenziós bronzain egyaránt jelen van. Emellett kisplasztikáinak jelentős része a legfontosabb emberi érzelmek megfogalmazása körül "bolyong". A társkeresés, a barátság, a vonzások különféle formája manifesztálódik egy-egy munkáján.
A művész legerősebb oldala a portré. Szelíd empátiával közelit modelljéhez, átérezve annak teljes karakterét. Nagy erénye, hogy összességében képes megidézni modelljéről azt a képet, benyomást, amely ismereteink révén mindannyiunkban él. Kisplasztikáinak felfogásához kapcsolódnak köztéri munkái is. Több portrét készített közterületre.