Ütős képanyag az Abigailnél

Képző


manuelrobbe_noiakt.jpg
Manuel Robbe: Női akt

Az utóbbi időben egyre nagyobb volumenű, és a tételek minőségét tekintve is figyelemreméltó árverésekkel jelentkezik az Abigail Galéria és Aukciósház. Aki az október 12-i árverés előtt szeretné megtekinteni az aukciós tételeket, az megteheti az Abigail Galéria Váci utcai kiállítótereiben hétfőn este 6 óráig. Az idei őszi aukció azon kevés hazai árverések egyike, ahol a neves, XX. századi és kortárs magyar művészek mellett számos jól ismert nemzetközi névbe is belefuthatunk.

 
Főleg grafikákkal szerepelnek a híresebb külföldi művészek, s a munkák többsége nemzetközi szinten is figyelemfelkeltő. Ilyen mű például a francia szimbolista, Manuel Robbe egy meztelen famme fatale-t megjelenítő pasztellje, vagy a bemutatásra nem igazán szoruló Salvador Dalí egyik litográfiája is. Natalia Goncharova bohócot ábrázoló jelmezterve szintén kuriózumnak számít, mint ahogyan Sonia Delaunay egyik orfista festménye is. Utóbbi művészről kevesen tudják, hogy az elsők között festett absztrakt képet, tehát munkássága nemcsak komoly művészeti, hanem fontos kultúrtörténeti értékkel is bír.
 
A kisplasztikák között is akad kiemelendő külföldi művésztől származó tétel, ráadásul ennek még érdekes magyar vonatkozása is van. Aristide Maillol, aki Dina című szobrával szerepel az aukción, Rippl Rónai József egyik legjobb barátja volt és a nabis csoport művészeiként mindketten nemzetközi sikereket arattak.
Maillol mellett más, az egyetemes művészettörténetben fontos helyet betöltő művész is képviselteti magát. Ilyen például a dadaista forradalom egyik elindítójának, Marcel Duchamp-nak testvére, Jacques Villon is, akinek több grafikája is feltűnik a tételek között. Ő egyébként a testvéreivel való állandó összehasonlítás elkerülése végett változtatta meg családnevét, kedvenc költője után Villonra.
 

scheiberhugo_karneval.jpg
Scheiber Hugó: Karnevál

A nemzetközi anyag mellett természetesen a tételek túlnyomó részét a magyar festmények képezik. Az aukción szereplő munkák magyar alkotóit az árverések látogatóinak már nem igazán kell bemutatni, azonban több most felvonultatott alkotás egészen egyedülálló. Scheiber Hugó Karnevál című képénél a téma ugyanannyira szokatlan, mint a mű mérete és formai kivitele is. A kép akkora, hogy a festő életművének talán legnagyobb képéről beszélhetünk. Tőle szokatlan módon olajfestékkel és vászonra készült a munka, amit feltehetően az 1940-ben megrendezett Mátyás-évre rendelhettek a festőtől. Scheibertől, mint ahogyan az őt részben követő Schönberger Armandtól, vagy épp Egry Józseftől, Kádár Bélától és Molnár C. Páltól is több alkotást láthatunk majd az árverésen, és az azt felvezető kiállításon is. Molnár C. Páltól három festmény kerül majd kalapács alá, melyek közül a Lupai Vénusz még sosem szerepelt aukción.

 
Erősen reprezentáltak a szentendrei művészek. Több generáció is kvalitásos munkával képviselteti magát az Abigailnél. Ugyanúgy belefuthatunk ef. Zámbó István, vagy Wahorn András alkotásaiba, mint Barcsay Jenő vagy Korniss Dezső festményeibe.
 

egryjozsef_erkelyen.jpg
Egry József: Erkélyen

Több mű nemcsak az árverésekről jól ismert nevektől származik. Az Abigail Galéria küldetésének tekinti, hogy olyan, külföldön híressé vált magyarokkal is foglalkozzon, akikkel itthon kevésbé vagy egyáltalán nem törődnek. Az általuk ?prófétáknak? mondott művészek közül olyan festők műveit árverezik, mint a francia elnök apjaként is ismert Sárközy Pál, vagy Eitenne Beöthy felesége, Beöthy Steiner Anna, illetve Nem's Judith és Joseph Kádár alkotásai.

 
A magyar aukciós kínálatban mindenképpen kiemelkedő az Abigail Galéria hazai és nemzetközi anyaga is.