(MTI) - Már csaknem húsz mű megérkezett Budapestre Vincent van Gogh alkotásai közül, amelyekből december 2-án nyílik kiállítás Budapesten, a Szépművészeti Múzeumban - közölte az intézmény főigazgatója az MTI-vel.
"Már mintegy húsz műtárgy itt van Budapesten, a többi folyamatosan érkezik" - mondta Baán László, hozzátéve, hogy a tárlaton a holland festő összesen 77 alkotása lesz látható.
A főigazgató emlékeztetett arra, hogy a bemutató képei közül az első a hónap elején érkezett a múzeumba. A washingtoni National Gallery of Artból kölcsönzött, Parasztház Provance-ban című, 1888-ban festett alkotást november 2-án mutatták be.
A főigazgató elmondta, hogy előző nap, szerdán csomagolták ki Az arles-i nő: Madame Ginoux című festményt, amelyet van Gogh néhány hónappal a halála előtt festett, 1890-ben; ez az egyik legismertebb portré, amit készített.
A kép Rómából érkezett, s a kiállítás egyik fő műve lesz - tette hozzá, jelezve: a festmény korábban jött, a képeknek ugyanis egy ideig az akklimatizáció miatt állniuk kell az adott térben.
Baán László rámutatott, hogy ennek az egyetlen képnek a biztosítási értéke 8,5 milliárd forint.
Mint jelezte, ennél is lesz értékesebb mű a kiállításon, de még azt a tényt sem hozzák nyilvánosságra, melyik kép az.
Korábbi közlések szerint a tárlatra több mint 40 gyűjteményből, köztük az amszterdami Van Gogh Múzeumból, a párizsi Musée D'Orsay-ból, a New York-i The Metropolitan Museum of Artból, valamint a washingtoni National Gallery of Artból is érkeznek remekművek.
A kiállítás képei biztosításának összege meghaladja a 150 milliárd forintot.
A három és fél hónapig nyitva tartó tárlaton a külföldi múzeumoktól kölcsönzött képek mellett a Szépművészeti Múzeum tulajdonában lévő rajzok és grafikák, valamint egykor hazai magángyűjteményekben őrzött művek is megtekinthetők.
A kiállításon a holland mester első éveit meghatározó alkotók, köztük Rembrandt, Delacroix, Daubigny és Millet egy-egy jelentős művét is bemutatják, összesen 150 festményt, rajzot és sokszorosított grafikát tár a nagyközönség elé a Szépművészeti Múzeum.