A Virág Judit Galéria aukciós kínálata nem utal válságra

Képző


czobelbela_rozsaszinruhaskislany.jpg
Czóbel Béla: Rózsaszínruhás kislány

(MTI) - Virág Judit tájékoztatása szerint a galéria nagyon szigorúan válogatott a felajánlott tárgyak közül, így a korábbi gyakorlattól eltérően 250 tétel helyett csak 160 tárgyat árvereznek. Számos főmű, több eddig elveszettnek hitt vagy rejtőzködő mű kerül kalapács alá, miközben neves gyűjtemények sokszor reprodukált, kiállításokról ismert darabjai is feltűnnek.

   
Ezek körébe tartozik egy újra fellelt Czóbel Béla-festmény, a Rózsaszínruhás kislány. Valószínűsíthető, hogy a kép egyike az 1906-os párizsi Salonon kiállított, nagy nemzetköz elismerést aratott hat Czóbel-műnek. Az egykor Bölöni György író, újságíró gyűjteményéből ismert portrét 12 millió forintról indítják.
   
Bár tudni lehetett hollétéről, a közönség hosszú évtizedekig nem láthatta Aba Novák Vilmos méreteiben és jelentőségében is egyik kiemelkedően fontos művét, a Nagy vurstlit. A 166x230 centiméteres vásznat egy szombathelyi műértő rendelte villája dekorálására. A cirkusz mesevilágát megjelenítő Nagy vurstli végül azonban soha sem került Szombathelyre, 1931-ben bemutatták az Ernst Múzeumban, majd hetven évig feltekerve, előbb a művész műtermében, utóbb örökösei birtokában várta "feltámadását".
   
A Virág Judit Galéria már két ízben - legutóbb A 121 legszebb magyar festmény című, nemrég zárult kiállításon - mutatta be ezt a dekoratív remekművet, amelyet most 50 millió forintos kikiáltási árral visznek aukcióra. Kalapács alá kerül Aba-Novák egy másik temperája is, ugyanennek a korszaknak egy parádés városképe 6,5 millió forintért.
   
A második legmagasabb kikiáltási árat - 25 millió forintot - a tragikus sorsú Nemes Lampérth József papírra, pasztellel festett, élénk színű fénypászmákból megformált Trencsényi háztetők című, 1917-es képe kapta. 
    
További két avantgárd remekmű is szerepel a kínálatban ebből az "évjáratból": Bortnyik Sándor Tájrészlet úttal és kerítéssel című olajképe 7,5 millióért szerezhető meg, míg Uitz Béla ritkaságnak számító klasszicizáló, korai főművéért, az Olvasó nőért 14 millió forintot kérnek.
    
Három Vaszary János-vászon is az érdeklődés középpontjába kerülhet. Az 1930-as évekből származó Portofinó 15 millió, egy 20-as évekre datált expresszív csendélet 5 millió, míg az 1905-ös Monaco 8,5 millió forintról indul.
   
Izgalmas művekkel van jelen az aukción a nagybányai vonulat is: Ferenczy Károlytól egy elragadó női portré, Ziffer Sándortól egy nagybányai tájkép, egy Perlrott Csaba Vilmos-önarckép és Kádár Béla hat festménye szerepel a kínálatban.
   
Kalapács alá kerül a XIX. századi magyar festészet két katartikus alkotása, idős Markó Károly Hylas elragadása és Paál László Szénaboglyák című festménye is, 13-13 millió forintért.