Víz alatt születő viaszszobrok

Képző

Az egyszeri és megismételhetetlen több órás performansz az úszómedence szélén kezdődik, ahol felforrósítják a viaszt, majd lassan a vízbe öntik. Csurka Eszter Strabag festészeti díjas, Derkovits Gyula képzőművészeti ösztöndíjas és Hungart ösztöndíjas képzőművész könnyűbúvár felszerelésben a víz alatt várja a vízbe csapódó anyagot, amelyet megformál, majd a megszilárdult alkotásokat kiemelik a vízből.
 
 
Szabad szemmel a medence széléről és egy nagy kivetítőn is követheti a közönség a projekt menetét, hiszen a felszínen és a víz alatt kamera rögzíti a történéseket. Délután kettő és este tíz óra között bármikor be lehet nézni, hol tart a művész az alkotás folyamatában.
 
Másnap április 5-én, vasárnap a MOM Parkban egy fogadás keretében mutatják be 17 órakor Csurka Eszter viaszból készült műveit, ahol az eseményről forgatott film rövid változatát is levetítik. Azokat a viaszszobrokat, amelyek megtetszenek egy-egy műgyűjtőnek fémbe öntik, a többi alkotás - anyagánál fogva - megsemmisül. Remélhetőleg, erre nem kerül sor, hiszen a projekt az EDGE Communications művészettámogatási programjának, a Műgyűjtők Klubjának része. Egy szobornak már biztosan van helye: végleges, fémbe öntött formában a projekt egyik támogatója, a B55 Kortárs Galéria állítja majd ki.
 
A helyszíni forgatásnak köszönhetően a szobrok leendő tulajdonosai az alkotások mellé egy filmet is kapnak megvásárolt műalkotásuk születéséről.
 
Csurka Eszter igazi "összművész": festő, szobrász, fotós, rendező, színész, díszlettervező. Az Iparművészeti Főiskolán fotót és grafikát tanult, emellett a Színművészeti Főiskola rendező-operatőr szakát is látogatta. Eddigi performanszai nyitott gondolkodásról, szabad asszociációról tanúskodnak. Ilyen művészeti esemény részese lehetett a közönség az A38 hajón, melynek padlóját cérnametélttel borította be, és miközben írók olvastak fel műveikből Csurka Eszter több méteres póthaja összegyűjtve a tésztát termékenységkoronává alakult, ő maga pedig "ősanyává". A közönség szó szerint a művészetbe kóstolhatott bele a Kenyér performanszon. Ott a művész fémvázra kenyértésztából alakította figuráit, amelyet kisütöttek, majd a megjelentek elfogyasztottak. Hasonló történt Svájcban, ám ott geometrikus csokoládé szobrokat ettek a kortárs művészeti projektek kedvelői.