A Vízivárosi Galéria alkotóinak kiállítása a DMK-ban

Képző


breznaypal.jpg
Breznay Pál munkája

Breznay Pál 1980-ban a Képző- és Iparművészeti Szakközépiskola ötvös szakán végzett. 1981-ben a ravennai Academia di Belle Arti (Szépművészeti Főiskola) festő és mozaik szakán folytatta tanulmányait. 1985-ben diplomázott, ekkor megnyerte a Marina di Ravenna-díj Ifjú festők ?Luca zakagnini? aranyérmét. A ravennai főiskola után, 1991-ben Párizsban az Ecole Nationale Superiore des Beaux Arts-on Cremonini tanítványaként festészetből megszerezte második jeles diplomáját. Még ebben az évben megnyílt első egyéni kiállítása Párizsban. Képeinek témái ekkor elsősorban enteriőrök voltak, ahol a napfény különböző vetülései, geometrikus vagy hieroglifa-szerű formái a kompozíció lényegét alkották. 

 
1994-ben meglátogatta gyermekkora uszodáját (a budai Lukács uszodát), ahol felelevenedtek gyermekkori emlékei. Munkáiban a fényjelenségek, tükröződések kiemelt helyen szerepelnek, melyeket a Budapest fürdőiben festett képei is bizonyítanak.
 

sovaradivaleria.jpg
Sóváradi Valéria alkotása
 
Sóváradi Valéria 1974 és '78 között a Magyar Iparművészeti Főiskola ruhatervező szakán végzett. Iparművészként arra törekedett, hogy keresse az iparművészet és más vizuális műfajok kapcsolódási pontjait. Ennek megfelelően pályája során nemcsak a textilművészeti kiállításokon, hanem pl. grafika biennálékon, tárlatokon vett részt. Számos díjat kapott, ezek közül jelentős a 10. Nemezetközi Miniatűrtextil Biennálé, az UNESCO-díj, grafikában IV. Nemzetközi Rajzbiennálé pilseni nagydíja.
 
A hagyományos textil látványát nem tagadó, ugyanakkor újszerű technikával, anyagokkal, pl. növényi részeket is tartalmazó módszerrel készített művei mindenütt felkeltették a figyelmet. Azon túl, hogy egyedi és sokszorosított grafikákat készített 1996-tól, napjainkban elismertek varázslatos hangulatú, kevés motívumot tartalmazó, ugyanakkor valódi helyszíneket idéző (utca, játszótér, szobabelső) festményei.
 

szekelyikati.jpg
Székely Kati műve
 
Székely Kati 1977-ben diplomázott az Iparművészeti Egyetem Textil Tanszékének Gobelin Szakán. Azóta kisebb megszakításokkal szabadfoglalkozásúként dolgozik. ?A főiskolai évek során rájöttem, hogy a tervezés és a megvalósítás közti idő hosszúsága miatt nem való nekem a gobelin. Riasztott a szövés korrigálhatatlansága, a drága nyersanyag használata. Számomra kézenfekvőbbek a kifejezés és megvalósítás gyorsabb formái? ? mondja. A főiskola befejezése után részt vett a Velemi Kísérleti Textilműhely munkájában. Az ottani munka lehetővé tette a különböző anyagokkal és technikákkal való kísérletezést, játékos elmélyülést. A papír a velemi munka során került hozzá közel, de a Budapest Bábszínház Festőműhelyében eltöltött idő is sok tapasztalatot hozott.
 
Kollázsai nyersanyagául színes magazinok lapjait, reklámújságokat használ, mert régóta izgatja, hogyan lehet gátat szabni az emberre nap mint nap rázúduló reklám áradásának. ?Hogyan lehet ellenállni, legyőzni, ha másképp nem, hát belemártózva, átformálva megpróbálni nemessé tenni. Megfosztani eredeti funkciójától, és elemeit vizuális jelekké transzponálni? ? mondja.