A BÁV Aukciósház Mesélnek a műkincsek című előadássorozata április 22-én 17 órakor újabb izgalmas témával várja a műkereskedelem iránt komolyan vagy akár hobbi szinten érdeklődőket.
Vaja László elismert műtárgy-restaurátor a zsidó szakrális tárgyak témakörében a közönség segítségével olyan kérdésekre keresi majd a választ, hogy a műtárgy-kereskedelem szempontjából mely zsidó műtárgyak, tárgytípusok bírnak jelentőséggel, e művek milyen kulturális, vallási és esztétikai tartalommal rendelkeznek. A résztvevők a Mesélnek a műkincsek előadásán azt is megtudhatják, hogy miért olyan gyakori a judaika műfajában a hamisítvány, illetve miről ismerhetjük fel a hamisítványokat.
Az előadáson bemutatnak többek között egy hanukkiát a XIX. századból. A hanukka-gyertyatartót a lakás ajtaján kívül kell elhelyezni, hogy hirdesse a fény ünnepének csodáját, itt láthatja más is, az ajtó bal oldalánál, a mezúzával (ez jelzi a zsidó ház szentségét; az a kis pergamentekercs, amelyet a bejárati ajtókra és a szobák ajtófélfáira akasztanak) átellenes oldalon. Ha nem az ajtónál, akkor az utcai ablakban, ablakpárkányon, s ha ott sem, a szobában az ajtó mellett van a helye. Aki a mezúza és a hanukkia
között elhalad, különlegesen erős védelmet kap. A gyertyatartónak nyolc karja van, s egy kilencedik, a szolgaláng. A samesz kisebb, mint a többi, levehető és rendszerint külön is van tőlük. Az ünnep nyolc napjának minden estéjén egy-egy újabb lángot kell megnyújtani; az utolsó este már valamennyi láng ég. A nyolc lángnak azonos magasságban kell égnie - tudható meg a Frojimovics-Komoróczy-Pusztai-Strbik-féle A zsidó Budapestből.
Az előadáson illusztrációként látható még egy kerámia gyertyatartópár a XX. századból, valamint egy beszámim (fűszertartó), amely az otthoni szertartások elengedhetetlen kelléke. A zsidó tradícióban a heti ünnepnap, a szombat búcsúztatását, az ún "elválasztást" (havdála) gyertyafénnyel, borral, és jó illattal teszik ünnepélyessé. A mirtusz, fahéj, szegfűszeg keveréket leggyakrabban áttört mintázatú beszámimban helyezik el, amelyet mindenki felemel és megszagolgat. A fűszertartónak nincsen előírt, meghatározott anyaga, formája, ezért nagyon sokféle alakban ismert. Legelterjedtebb változat a torony alakú, melyet az Énekek Éneke egy verse alapján készítenek: "Orcái mint fűszeres virágágyak, illatszerekkel teli tornyok." (5:13)