A közmédia jövőre is keresi Magyarország dalát, vagyis azt a művet, amely megmozgatja az egész országot. Az elmúlt hat évad sikere bizonyítja, hogy szükség van egy olyan műsorra, amelyben Magyarország legjobb dala kerül kiválasztásra. A Dalból minden induló másképp profitál, gondoljunk csak a 2017-es széria nyertesére, Pápai Jocira, akinek zenei karrierje új lendületet vett a műsornak köszönhetően. Az előadók és a zeneszerzők már számolnak ezzel a műsorral, sokan megvárták a szeptember elsejét új dalaik bemutatásával, hogy nevezhessenek a versenyre: ezt jelzi a pályázatra idén beérkezett több mint 350 dal is. A hetedik alkalommal látható dalválasztó show-ban nemcsak Magyarország legjobb dalát keresi és választja majd ki a zsűri és a közönség, hanem értékes szakmai díjakat is lehet nyerni. ?A Dal 2018 Legjobb Dalszövege? és a ?A Dal 2018 Felfedezettje? elismerések mellett jövőre is lesz online Akusztik Dalverseny, valamint ?A Dal 2018 nyertese? képviselheti Magyarországot Lisszabonban a 63. Eurovíziós Dalfesztiválon jövő májusában.
A Dal 2018 élő adásait január 20-ától szombat esténként, hat héten keresztül kísérhetik figyelemmel a nézők a Duna Televízión. Ezt megelőzően, január 6-án és 13-án megnézhetik A Dal elmúlt hat évadának legemlékezetesebb pillanatait. Az, hogy melyik lesz Magyarország legjobb dala, a február 24-ei döntőben derül majd ki.
Király Viktor már kétszer is a legjobb négyig jutott A Dalban: 2012-ben testvéreivel, Lindával és Bennel közösen, 2014-ben pedig szólóban. ?Elsősorban azért jelentkeztem ismét a versenybe, hogy bemutassak egy új dalt, persze ha győzni fogok, az boldoggá fog tenni. A Budapest Girl című szám visszafogott, letisztult dal, nem igazán olyan, mint amilyet a közönség korábban megszokott tőlem. Egy szál gitár a kíséret, most nincs gazdag hangszerelés. Egy vagány lányról szól, akivel egymásba szeretünk, mégis eltűnik, nem jelentkezik. A dalban benne van a város iránti szeretetem is. Bár még mindig kétlaki életet élek, sokkal többet vagyok Budapesten, mint Amerikában? ? mondta Király Viktor. Hozzátette, hogy két társszerzője volt, a brit Ash Hicklin, aki már Tiestóval is dolgozott, valamint Závodi Marcel, aki idén előadóként is bejutott A Dal döntőjébe Berkes Olivérrel duóban.
Heincz Gábor ?BIGA? hat év után tér vissza A Dalba, hiszen az elsőn lépett színpadra és döntőbe is került. Mostani dalának címe Good Vibez, amelynek zenéjét Biga, a szövegét Méhes Adrián írta. ?Nem akartam addig visszatérni, amíg a megfelelőnek érzett dal meg nem születik. A Good Vibez popdal, és szerintem mondanivalójában és habitusában is a versenybe illik. Ma már a nem annyira trendi, autentikus és hagyományos módját űzöm a zeneszerzésnek, vagyis változatlanul gitáron írom a dalaimat. Hangszerelésben is maradtunk a puritánabb változatnál, egy kicsit akusztikusabb, de modern lett? ? fejtette ki Heincz Gábor ?BIGA?. Kitért arra, hogy idén májusban megjelent stúdióalbuma, a Gátlás sztriptíz jövő tavasszal angol nyelven is piacra kerül egy külföldi kiadó gondozásában, és a lemezen rajta lesz a Good Vibez is.
Ebben az évadban is négytagú zsűri véleményezi a dalokat. Frenreisz Károly, az LGT és a Skorpió zenekar alapító tagja, Kossuth-díjas rockzenész, valamint Both Miklós, Fonogram- és Budai-díjas zeneszerző, népzenegyűjtő, a világ egyedüli gitárprímása harmadszor mond véleményt. Mellettük két új zsűritagot köszönthetnek a nézők. Schell Judit Jászai Mari-díjas színésznő, érdemes művész ismerős lehet a színpadról, a mozivászonról és a televízió képernyőjéről is. Mező Misivel lesz teljes a zsűri létszáma: a Magna Cum Laude énekes-gitárosa vallja, hogy a legfontosabb az ének, a zene és a szöveg egysége, a produkció így alkot kerek egészet.
A dalválasztó show új műsorvezetőkkel indul jövőre: Rátonyi Kriszta és Fehérvári Gábor Alfréd, Freddie várják majd a Duna Televízió nézőit hétről hétre. Nem ez lesz az első közös munkájuk, hiszen a 2017-es Eurovíziós Dalfesztivált együtt közvetítették Kijevből. A műsorvezető páros a december 6-ai sajtótájékoztatón jelentette be A Dal 2018 mezőnyébe bejutott 30 dalt.
A Dal 2018 mezőnye:
Andy Roll: Turn the lights on (zeneszerző-szövegíró: Dutka András)
AWS: Viszlát nyár (zeneszerző: Kökényes Dániel, Brucker Bence, Veress Áron, Schiszler Soma; szövegíró: Siklósi Örs)
Ceasefire X: Satellites (zeneszerző: Vavra Bence András, Szűcs Norbert; szövegíró: Kozma Kata)
Dánielfy Gergely: Azt mondtad (zeneszerző: Dánielfy Gergely; szövegíró: Völgyesi Árpád)
Fourtissimo: Kisnyuszi a kalapban (zeneszerző: Ferencz-Kuna Valéria, Kuna Márton, Ferencz-Kuna Gyula, Kuna Bence; szövegíró: Ferencz-Kuna Valéria, Kuna Bence)
Gulyás Roland: Hypnotized (zeneszerző-szövegíró: Márta Alex)
Ham ko Ham: Bármerre jársz (zeneszerző: Tóth G. Zoltán; szövegíró: Kathy Zsolt)
Heincz Gábor ?BIGA?: Good Vibez (zeneszerző: Heincz Gábor; szövegíró: Méhes Adrián)
Horváth Cintia: Journey (zeneszerző-szövegíró: Balogh Tamás, Horváth Cintia)
Horváth Tamás: Meggyfa (zeneszerző-szövegíró: Horváth Tamás)
Király Viktor: Budapest Girl (zeneszerző: Király Viktor, Ash Hicklin, Závodi Marcel; szövegíró: Király Viktor, Ash Hicklin)
Knoll Gabi: Nobody to die for (zeneszerző: Knoll Gabi, Burai Krisztián, Stanislav Bendarzsevszkij; szövegíró: Knoll Gabi)
Leander Kills: Nem szól harang (zeneszerző-szövegíró: Köteles Leander)
Living Room: Kirakat élet (zeneszerző: Pál Benjamin; szövegíró: Pál Benjamin, Prommer Patrik)
Maszkura és a Tücsökraj: Nagybetűs szavak (zeneszerző: Biró Szabolcs, Boros Gábor, Földesi Attila, Kertész Csaba, Vikukel Dániel; szövegíró: Bíró Szabolcs)
Mayalina: Nekem te (zeneszerző-szövegíró: Szalma Edvárd, Szikszai Péter)
Nemzenekar: Waiting (zeneszerző: Pásztor Gyula, Károly Tamás; szövegíró: Pásztor Gyula)
Nene zenekar: Mese a királyról (zeneszerző: Vörös Milán Erik, Orsovai Renáta Katalin, Márkosi József, Boda Evelin, Varga Szabolcs Balázs, Ferencz Péter; szövegíró: Orsovai Renáta Katalin)
Noémo: Levegőt (zeneszerző: Takácsová Noémi, Szabó Dániel Ferenc, Szeifert Bálint Artúr, Tóth István; szövegíró: Takácsová Noémi, Jeszenszky Márton)
Nova Prospect: Vigyázó (zeneszerző: Kiss József; szövegíró: Schautek Bálint)
Peet Project: Runaround (zeneszerző: Ferencz Péter, Magán Olivér, Závodi Attila, Gudics Martin, Gudics Marcell; szövegíró: Ferencz Péter)
Polgár Odett: Aranyhal (zeneszerző: Toldi Miklós, Polgár Odett; szövegíró: Hujber Szabolcs)
SativuS: Lusta lány (zeneszerző: Szabó Márton; szövegíró: Pájer Gábor)
Süle Zsolt: Zöld a május (zeneszerző: Süle Zsolt, Bodnár Péter; szövegíró: Süle Zsolt)
Szőke Nikoletta, Kökény Attila, Szakcsi Lakatos Róbert: Életre kel (zeneszerző: Szakcsi Lakatos Róbert; szövegíró: Müller Péter Sziámi)
JELA feat. Eszes Viki: Egy szó, mint száz (zeneszerző-szövegíró: Jelasity Péter)
The Matter: Broken Palms (zeneszerző: Isaak Palmer, Kozák Örs, Joel David Perez Garcia, Antal Kert; szövegíró: Isaak Palmer)
Tolvai Reni: Everest (zeneszerző: Bella Máté, Závodi Marcel; szövegíró: Johnny K. Palmer)
Vastag Tamás: Ne hagyj reményt (zeneszerző: Sztevanovity Krisztián; szövegíró: Sztevanovity Dusán)
Yesyes: I let you run away (zeneszerző: Szabó Ádám, Somogyvári Dániel; szövegíró: Yesyes)
Az elmúlt évekhez hasonlóan jövőre is a nézők látják el az ötödik zsűritag szerepét A Dal alkalmazáson, illetve mobiltelefonos szavazáson keresztül, így még inkább aktív részesei lehetnek a dalválasztási folyamatnak.
Kultúra.hu/MTI
Fotó: mediaklikk.hu