A 100 éves a Nyugat című tárlat érdekében több helyről gyűjtötték össze a Babits Mihályt, Móricz Zsigmondot, Karinthy Frigyest, Szabó Lőrincet, Osvát Ernőt, Fenyő Miksát és Schöpflin Aladárt ábrázoló pasztellsorozat híres darabjait.
Emellett a kiállításon fényképekkel, kéziratokkal, kottákkal, relikviákkal, festményekkel, archív film- és hangfelvételekkel mutatják be az irodalmi folyóirat több mint három évtizedes történetét, az alapító nagy alkotók gyakran konfliktusokkal teli műhelymunkáját, művészek, zenészek és szerkesztők ösztönzését.
A képzőművészeti tárlat képanyagát a korabeli méltatások alapján válogatták a PIM munkatársai, mivel Czigány Dezső, Csók István, Derkovits Gyula, Egry József, Gulácsy Lajos, Iványi Grünwald Béla, Perlrott Csaba Vilmos, Tihanyi Lajos alkotásainak jelentőségét a Nyugatban megjelent korabeli kritikák alapján ismerték fel.
A december 31-ig megtekinthető tárlattal a PIM nemcsak a folyóirat megalakulását, a hasábjain formálódó irodalmi modernség megszületését ünnepli, hanem a teljes magyar esztétikai kultúra, közgondolkodás, ízlés és a kritikai szemlélet korszerűsödését is.
A kiállítással párhuzamosan internetes játékot is indít a PIM: a folyóiratban megjelent művekből bárki kiválaszthatja a legjobbnak tartott verseket, elbeszéléseket, regényrészletet és cikkeket, a megjelölt művekből pedig megszerkesztheti az általa legjobbnak tartott számot, amelyet kinyomtathatnak, és címlapján a hajdani munkatársak neve mellett a számot összeállító látogató neve is szerepel. Az év végén a legtöbb szavazatot kapott művekből az eredeti tipográfiát felhasználva a PIM egy évfordulós különszámot készít.
(Múlt-kor/MTI)