Két koncerttel készül az Óbudai Danubia Zenekar

Egyéb

Jövő hónapban két koncertet ad az Óbudai Danubia Zenekar, melyek közül az elsőre november 2-án kerül sor Oliver von Dohnányi trencséni születésű karmester vezényletével a Zeneakadémián. Dohnányi, aki a prágai és bécsi Zeneakadémián tanult hegedülni és vezényelni, nemzetközi karmesterversenyeken alapozta meg hírnevét. Azóta számtalan lemezfelvétel, turné és vendégszereplés kötődik nevéhez, jelenleg a Szlovák Sinfonietta Kamarazenekar és a Pilseni Operaház zeneigazgatója és számtalan társulat állandó vendégkarmestere.

Az előadás a Végzet címet kapta: a Danubia 2014/15-ös Íme, az Ember című sorozatának második darabja, tematikáját tekintve egy holokauszt-emlékkoncert. A zenekar egyik sajátossága, hogy a széles körben ismert szerzők mellett laikusok számára kevéssé hallgatott szerzőket is felvonultat. Ez a koncepció itt is teret kap, hiszen Liszt Haláltánca és Beethoven V. szimfóniája mellett a jóval kevésbé elhíresült Tiszai Péter-féle Vonószenekari concerto is az előadás anyagát képezi. A szerző eredetileg a Budapesti Műszaki Egyetem Építészmérnöki karán szerzett diplomát, ám a zenéléssel már 15 éves kora óta autodidakta módon foglalkozik. 2004 óta Orbán György, illetve 2008 óta Vajda János ?nem hivatalos diákja? a Zeneakadémián.

Zongorán közreműködik Farkas Gábor Liszt-díjas és nemzetközi viszonylatban is elismert művész, aki 2009-ben a weimari Liszt-zongoraverseny első helyezettje, közönségdíjasa lett, és elnyerte a Haydn-szonáta legjobb előadásáért járó díjat is. Olyan helyszínek rendszeres előadója, mint a velencei Teatro la Fenice, a berlini Konzerthaus, a szöuli Seoul Art Center.

A másik koncertet november 8-án rendezik meg: az együttes őszi Schubert-sorozata második részének a Budapest Music Center ad otthont. A ciklus három részből álló tematikája ? Das Morgen, Der Tag, Die Nacht ? az előzőleg bemutatott nagysikerű Beethoven-sorozat sémájára épül, célja a kora romantikus mester sokszínűségének bemutatása, az esztétikai élmény ismeretterjesztéssel való kiegészítése.

Az esemény különlegessége, hogy a zenei előadás mellett Eckhardt Gábor, Liszt- és többszörös Artisjus-díjas zongoraművész, zenepedagógus, a Zeneakadémia tanára is közreműködik : a művek elhangzása előtt mindenki számára közérthetően mesél majd azok keletkezésének hátteréről, valamint Schubertről általánosságban.

A zenekart vezénylő Héja Domonkos alapítója, majd 2011-ig vezető karmestere és művészeti vezetője bolt a Danubia Ifjúsági Szimfonikus Zenekarnak. Rendszeresen vezényel nemzetközileg elismert zenekarokat Európa és Ázsia szerte. 2005 és 2011 között Németországban a Chemnitz-i Operaház első karmestere, valamint 2011 és 2013 között a Magyar Állami Operaház főzeneigazgatójaként és vezető karmestereként dolgozott.