Bácsmegi Gábor múzeumigazgató a hétfői bemutatón hiánypótlónak nevezte a köteteket, melyek közül az egyik az intézmény 607 darabos relikviagyűjteményét helyezi a középpontba, a másik pedig a gyerekeket szólítja meg.
A Ki volt Munkácsy Mihály? – A festőfejedelem regényes élete gyerekeknek című kiadványt Kiss Ottó, József Attila-díjas szerző írta. A kötet szerzője az eseményen elmondta, hogy a 10 évesnél idősebb gyerekeknek szóló, 46 oldalas mesében a művész békéscsabai éveire koncentrált. Minden fejezet elején röviden összefoglalta az életrajz vonatkozó részét, és igyekezett bemutatni a gyerekeknek, hogy a történetben szereplő helyszíneket ma hogyan ismerhetik fel. A kötetet Maros Krisztina illusztrálta.
A második könyv szerzője Gyarmati Gabriella, a múzeum művészettörténésze. A Munkácsy blue chip-Békéscsaba című kiadvány a múzeum évkönyvi sorozatának 11. kötete. A több mint 400 oldalas tanulmányban a festő életrajzát a múzeum relikviagyűjteményének anyagával illusztráltan mondja el a szerző; ahol ezt nem tudja megtenni, ott a vonatkozó műalkotások képei jelennek meg – ismertette Fodor Éva művészettörténész. Hozzátette: a kiadványban 591 illusztráció található, az életutat számos visszaemlékezés, levélrészlet és korabeli sajtóhír is színesíti.
A rendezvényen Gyarmati Gabriella bemutatta a múzeum két új, felajánlásból származó relikviáját is. Az egyik Armand Mathey-Doret grafikusnak a Mozart halála című festményről készített rézkarcmásolata; a másik Louis Eugéne Pirou fotós Munkácsyról 1890 körül készített portréja, amellyel számos díjat, köztük az 1889-es párizsi világkiállítás nagydíját is elnyerte.
Varga Tamás, Békéscsaba alpolgármestere felidézte, hogy az emlékév során 45 kiemelt esemény zajlott mintegy 28 ezer látogató részvételével továbbá befejeződött a Munkácsy-negyed infrastrukturális fejlesztése is, „még több emberben sikerült elhinteni, hogy Békéscsaba Munkácsy városa”. Felelevenítette, hogy egyebek mellett a Békéscsabai Jókai Színházban bemutatták a Munkácsy, a festőfejedelem című musicalt; a múzeumban megnyílt a Hazafias festészet a négyzeten című időszaki tárlat; felavattak két, a művészt idéző közterületi szobrot a városban; továbbá tartottak tudományos előadásokat, városismereti sétákat is. A Békés Megyei Könyvtárban működő Digilabor pedig a robotika világán keresztül ragadta meg az alkotót. November végén a Csabagyöngye Kulturális Központ koordinálásával született egy gyerekeknek szóló videóklip is Munkácsyról, amelyben a festőművész leghíresebb alkotásait mutatják be.
Bácsmegi Gábor, az intézmény igazgatója az eseményen elmondta, hogy idén eddig 42 498 látogatója volt a békéscsabai Munkácsy Mihály Múzeumnak, amely rekordnak számít.