A tárlaton kiállított egyiptomi kopt pergament tekercsek és a kopt kódex bemutatják azt az állapotot, amikor a tulajdonképpeni könyv, a kódex kétezer évvel ezelőtt megszületett. A XV. és XVI. századból származó könyvek által viszontláthatják a látogatók a könyvtörténet hőskorát.
?Valóban elveszíti a könyv a számítógéppel vívott nagy párbaját? Ha ezt hinném, akkor bizony nem hordtam volna össze kezem és agyam munkájával, nélkülözésekkel és konfliktusokkal egy tízezer kötetből álló magánkönyvtárat? ? vallja Dr. Szabó Pál gyűjtő. Az ellenreformáció korában válik a könyv általánosan használt eszköze a tudás terjesztésének. Könnyebben kezelhető lesz, díszítése világiasabb. A modern könyv végül egyszerűbb lett, visszatért a dokumentálás kizárólagos funkciójához.
A kiállítás rendkívüli darabja egy Krisztus előtt 252 évvel írt papirusz. A páratlan forrás Zenon levéltárából származik és a szövegező urának ügyes-bajos dolgairól szól. Nyilvánvalóan egy miniszteri írnok írta diktálás után. A levél végén kurzív írással hitelesítő kommentárt írt akkori szokás szerint a levél küldője.
A ?Kétezer év ? Szép könyvek? című tárlat március 31-ig tekinthető meg a Fekete házban, a Móra Ferenc Múzeum történeti kiállítóhelyén.