Ráckevei Lajos és Domokos Emília gyermekeként született Ráckevei Anna. Pályafutását 1978 körül kezdte Nemzeti Színház stúdiósaként, majd 1981-ben vették fel a Színház- és Filmművészeti Főiskolára, ahol 1985-ben végzett. Ugyanebben az évben került a Madách Színházhoz, később 1989-1991 között pedig a Nemzeti Színház tagja volt. Pályája során feltűnt még a Művész Színházban, illetve Thália Színházban, tagja volt a Kelemen László Színkörnek, 1998-ban az Új Színház tagja lett. Első filmszerepe az 1985-ben készült Bevégezetlen ragozás című tévéfilmben volt.
A kétezres években a Nemzetibe tért vissza, 2006?tól pedig a debreceni Csokonai Színház művésze. Néhány évvel később, 2013-ban, Debrecen város közgyűlése a Csokonai Nemzeti Színház igazgatójává választotta.
A színház 2015/2016-os évada a reneszánsz jegyében telik, emellett októberben ünnepelték a teátrum megnyitásának 150. évfordulóját is, melyre ősbemutatóval, Orbán János Dénes A magyar Faust című darabjával készültek. A darab középpontjában a XVIII. században élt Hatvani István debreceni professzor áll, akit neveztek magyar Faustnak és ördögi professzornak is.
Az évad másik jubiláló eseménye lesz a Deszka Fesztivál, melyet 10. alkalommal rendeznek meg idén tavasszal. Az előadások mellett kiállítások is emlékezetessé teszik a jubileumi évadot. Emellett havonta megrendezik a Csokonai-beszélgetések című programot, melynek keretében olyan vendégeket hívnak, akik Debrecenben kezdték pályájukat és szívesen osztják meg élményeiket, visszaemlékezéseiket a közönséggel.
Ráckevei Anna úgy véli, a közönség szereti a Csokonai Színházat, a közönség szavazatai kellettek például ahhoz, hogy a társulat tagja, Mészáros Tibor kapja a Kaszás Attila-díjat, továbbá fontosak az elismerések, a Csokonai társulata nem ?celebtársulat?, de mégis odafigyelnek a színészekre. A színművésznőnek az is fontos, hogy a határ közelsége miatt a határon túli magyar színházakkal is jó kapcsolatot ápoljanak.
Ráckevei Annát a szakma elismeri, jó néhányszor részesítették díjakban, többek között: Rajz János-díjat, Jászai Mari díjat és az Érdemes művész díjat is magáénak tudhatja.
Láthattuk már A salemi boszorkányokban, Shakespeare Vihar című darabjában, de Tündeként is feltűnt a Csongor és Tündében. A Színházi Adattárban regisztrált bemutatóinak száma: 80.
Isten éltesse Ráckevei Anna színművésznőt!
Forrás: wikipedia, Csokonai Színház