Kezdeményez az önkormányzat a soproni zsinagóga ügyében

Kultpol

(MTI) - A soproni zsinagóga félig romos épületét megvásárolta az önkormányzat és az 1890-es években emelt műemlék helyreállítására közalapítványt hozott létre 1,5 millió forintos induló vagyonnal - mondta az MTI-nek Walter Dezső polgármester hétfőn.

A közalapítvány a rekonstrukció ügyét támogató adományok fogadására ad lehetőséget - közölte a város első embere. Mint mondta: bízik abban, hogy külföldről is, egyebek között Sopron izraeli testvérvárosától, Eilatból kapnak segítséget az ortodox zsinagóga felújításához.

Az egykori szakrális épületben képzőművészeti központot szándékoznak kialakítani, amely állandó- és időszakos kiállításoknak egyaránt otthont adna - ismertette a polgármester.

Hozzáfűzte: a helyreállított zsinagógában kapna helyet a budapesti képcsarnok, amely a kiállításokat is gondozná. Emellett a helyi zsidó hitközségnek is biztosítanak helyet az épületben.

A felújítás tervei már készülnek, amelyeket a polgármester nem önkormányzati forrásból, hanem a saját pénzéből rendelt meg, hogy ezzel is lendületet adjon az ügynek - mondta Walter Dezső.

A felújítás költségeiről csak később, a tervek birtokában tud nyilatkozni - közölte.

A soproni önkormányzat a győri székhelyű TIT Pannon Egyesülettől vásárolta meg bruttó 15 millió forintért a zsinagóga épületét. Ezzel lezárult a zsinagóga körüli többéves huzavona. Korábban jóval nagyobb összegért szerette volna értékesíteni a pusztuló műemléket korábbi tulajdonosa, azt az igényt azonban Sopron vezetése nem tartotta elfogadhatónak.

Az 1896-ben épült zsinagóga 1944-től, a soproni zsidóság deportálásától nem tölti be eredeti funkcióját. Különböző cégek raktárnak használták, majd az 1980-as évek közepén kapta meg az épület kezelői jogát a TIT szervezet.