A fesztivál első programpontja november 3-án, vasárnap 18 órától Chris Simion-Mercurian rendezésében a Valaki jön majd című előadás. Jon Fosse Nobel-díjas szerző drámájában Ofelia Popii és Ciprian Scurtea színművészek játszanak. A bukaresti ARCUB produkcióját este 9 órától is megtekintheti a közönség a Stúdióteremben.
„Az előadás egy holtpontra jutott pár történetét meséli el, akik megpróbálnak újra egymásra találni. A Férfi és a Nő – egy tipikus pár, teli álmokkal, eszményekkel, bizonytalanságokkal – átlépik egy eldugott, tengerparti ház küszöbét azzal a céllal, hogy újra egymásra találjanak. De elviselhetetlen sivársággal szembesülnek, és azzal az érzéssel, hogy valaki kísérti a Nőt. A bizonyossággal, hogy Valaki jön majd. Az előadás a titokzatosságra és a feszültségre helyezi a hangsúlyt, a lényeget keresve. A csendek színháza, egy történet a kommunikáció(hiány)ról” – olvasható az előadás szinopszisában.
Az első nagyszínpadi előadásra november 3-án, vasárnap este fél 8-tól kerül sor a színház nagytermében, ahol a nézők Oana Pellea rendezésében és előadásában Lena Constante regényéből készült A csendes menekülés című előadást tekinthetik meg. A produkció a Bukaresti I. L. Caragiale Nemzeti Színház vendégelőadása.
Oana Pellea színházi pályafutása során számos díjat nyert, többek között 2009-ben a Román Komédia Fesztivál Nagydíját a legjobb előadásért Matei Vișniec Kenyérrel a zsebben című darabjában, amelyet ő maga rendezett, és amelyben Sandu Mihai Gruia volt a partnere. 2000-ben elnyerte a Román Kulturális Alapítvány által odaítélt, nemzetközi karrierjéért járó díjat, valamint a Romániai Színházi Szövetség (UNITER) legjobb színésznőnek járó díját Katalin szerepének megformálásáért a Mihai Măniuțiu által rendezett, A makrancos hölgy című Shakespeare-előadásban. 1996-ban a Nemzetközi Színházi Kritikusok Szövetsége a Legjobb színésznőnek járó díjjal tüntette ki a Csehov Három nővérében nyújtott Mása-alakításért, Shakespeare Julius Caesarjában Julius megformálásáért, valamint Georg Büchner Woyzeckjében Marie szerepében nyújtott alakításáért. 1994-ben a Legjobb színésznő díját nyerte el az UNITER-től a Mephisto című darabban nyújtott alakításáért, Alexandra Darie rendezésében.
A fesztivál első napján két kiállításmegnyitón is részt vehet a fesztivál közönsége a színház emeleti előcsarnokában: A festmények (R)evolúciója címmel fél 7-kor nyílik meg az első olyan multimédiás projekt Romániában, amely egyedülálló módon ötvözi a közelmúlt román művészetét és történelmét egy fotó- és videókiállítás keretében. A főszerepben a Bukaresti Nemzeti Színház (BNSz) tizenegy ismert színésze áll, akik a romániai 1989-es forradalom idején megsérült, majd restaurált festmények történetét mesélik el. A videófelvételeket a BNSz fotósa, Florin Ghioca készítette.
Szintén a színház emeleti előcsarnokában az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet tárlata, a Nemes nyomokon. Színház a kolozsvári Farkas utcában című kiállítás látható. „Tárlatunkban a Farkas utcai színház nyomába eredve a fennmaradt fotók, színlapok, tervrajzok, kéziratok, emléktárgyak és visszaemlékezések segítségével idézzük meg a színház múltját, nehéz és dicsőséges korszakait” – olvasható a kiállításvezetőben.
A fesztivál második napján, november 4-én, hétfőn délután 5 órától és este 9 órától lesz látható a bulgáriai Sfumato Theatre Laboratory Az utolsó tekercs. Nem én című produkciója Ivan Dobcsev rendezésében a színház stúdiótermében.
„Szeretném ezt a Beckett-feldolgozásomat két kedves barátom, Krikor Azaryan és Naum Shopov emlékének ajánlani, akiknek az úgynevezett »érett szocialista realizmus« alkonyán volt merszük színpadra állítani Az utolsó tekercset. Felejthetetlen előadás! Nem találok szavakat arra, hogy leírjam, milyen hatással volt az egész akkori színházi gondolkodásunkra. Nagyon szeretném, ha a mi előadásunknak is ilyen hatása lenne a mai színházi állapotokra” – jegyzi meg Ivan Dobcsev, az előadás rendezője.
November 5-én, kedden este 7 órától a Janovics című előadás, ifj. Vidnyánszky Attila legújabb kolozsvári rendezése lesz műsoron a Stúdióban. Az előadás szövegét Vecsei H. Miklós és Németh Nikolett jegyzi.
„A csapat olyan előadást tesz a néző elé, amely nemcsak témafelvetése, de egészében vett különlegessége, a kiváló színészi játék, a meghatározó látványvilág, a koreográfia és a zenei anyag miatt is emlékezetessé válik. Érdemes felidézni a sok gyönyörű pillanat közül egyet, azt, amint Méry bácsi, a színház tűzoltója (kiváló megformálója Bíró József) a nézők elé tár egy, talán 1920-ban készült korabeli fényképet a kolozsvári magyar társulat tagjairól, amint Janoviccsal együtt néznek a fényképező masinába: a kép szélén román szöveg olvasható: Opera din Cluj, 1919” – írja az előadásról Kiss Judit.
Az előadások részletes programja megtalálható a Kolozsvári Állami Magyar Színház honlapján.
Minden előadás magyar, román és angol felirattal követhető.