Kiadják Gyarmati Fanni naplóját

Egyéb

A decemberben megjelenő Naplóról korábban semmit nem tudott a szakma. Ferencz Győző irodalomtörténész gyakorlatilag véletlen akadt rá, amikor egy 2005-ben megjelent, Radnóti Miklósról szóló könyve kapcsán többször is járt Gyarmati Fanninál beszélgetni. Az özvegy egy alkalommal megkérte, hogy segítsen neki rendet rakni.. Ekkor bukkant elő a kézirat, amiről Gyarmati Fanni kijelentette, a halála előtt nem olvashatja el senki.

Egy évvel később mégis felajánlotta Ferencz Győzőnek, hogy olvassa el a Naplót, amelynek eredetijét gyorsírással írta, de később le is gépelte egy tanítványa segítségével. Nem irodalmi naplóról van szó, sokkal inkább dokumentumról, egy fiatal nő mindennapjairól, aki kíméletlenül őszintén fogalmaz. Gyarmati Fanni egyszer azt mondta, utálta a Naplót. Arra a kérdésre, hogy akkor miért is írta és foglalkozott vele, azt felelte, hogy szerette volna, hogy megmaradjon, ami Miklóssal történt. A beszámolót azonban nem a nagyközönségnek szánta, hanem kettőjüknek, hogy könnyebb legyen majd öregkorukban visszaemlékezni.

Ezért 1935 és 1946 között rendszeresen írt ? az első munkaszolgálat félévének kivételével ?, elalvás előtt az ágyban, grafitceruzával.

A Naplónak természetesen nagyon erős irodalomtörténeti értéke is van, hiszen Radnóti Miklós az egyik főhőse: nem egy vers keletkezésére történik benne utalás, miközben megjelennek baráti körük tagjai is, és a korszak irodalmi horizontja is kibontakozik az olvasó előtt. Emellett a Holokausztirodalom fontos dokumentuma is, és nem utolsó sorban egy fiatal nő önarcképe, életének lenyomata.

Érdekes a kezdése és a zárása is. Az első bejegyzésből kiderül, hogy a házaspár egy határidőnaplót kapott ajándékba, azonban összevesztek rajta, kié legyen. Végül Fannié lett, aki elkezdte vezetni benne a napjaik történetét. Az utolsó bejegyzés 1946-os, Radnóti újratemetése után íródott: Gyarmati Fanni otthon ül, és belekezd egy regénybe, aminek egyszer már nekifogott, de abbahagyta. Ironikusan az utolsó sorban az ?abbahagy? szó szerepel, ezután nem írt bele többet.

Az eleje és a vége közti részek is minden bizonnyal érdekes és izgalmas epizódokat tartogatnak majd az olvasók számára, akiknek december elejéig kell várniuk rá, hogy a kezükbe vehessék a Jaffa Kiadó által kiadott kötetet.

(Fotó: Csákvári Zsigmond)