Kiadták Janus Pannonius evangéliumos könyvét

Kultpol


janupannonius_gorogevangeliumoskonyve_dpecs20091209017.jpg
Az új kiadás
Ritka kultúrtörténeti kincs fakszimile kiadása jelent meg: a Janus Pannonius evangéliumos könyve címet viselő görög kézirat feltehetően Konstantinápolyban keletkezett a X-XI. században. A ritkaságra Rómában bukkant rá Janus Pannonius, aki hatalmas könyvtárának egyik ékköveként őrizte a művet, és jegyzeteivel is ellátta.
 
A görög és magyar nyelven olvasható kéziratnak a pécsi Dómmúzeumban megrendezett bemutatóján Mayer Mihály megyéspüspök elmondta: ez a könyv bizonyítja, hogy Janus Pannonius nem csak görög-római, illetve reneszánsz költő volt, hanem egyúttal pap, püspök is. Udvardy György esztergom-budapesti segédpüspök kiemelte, hogy a kötet valószínűleg 1054 - azaz a nagy egyházszakadás éve - előtt keletkezhetett, amikor az egyház még teljes egységben létezett. Szerinte a kötet akár a Pécs2010 Európa Kulturális Fővárosa programsorozatának alaphang-adójaként is értékelhető, hiszen arra mutat rá, hogy úgy lehet jövőnk, ha a kulturális gyökereinkhez ragaszkodunk.
 
Kalota József, a Konstantinápolyi Egyetemes Patriarchátus Magyarországi Exarchátusának protopresbitere úgy vélte, hogy a kötetben megtalálható négy evangélium tulajdonképpen magában hordozza a humanista, a felvilágosodás kori és a reneszánsz eszmék gyökereit. Rubovszky Rita, a kötet kiadásában segédkező Hungarofest Kft. igazgatója Európát egy olyan lélegző erdőhöz hasonlította, amely egyebek mellett a kultúrán keresztül hozza létre az éltető oxigént. "Nincsen erdő magában, csak egyes fák egyes gyökeréből" - fogalmazott. Európa "erdeje" pedig ebben a minőségében épp úgy magában hordozza a nemzeti, kulturális és vallási identitás összességét, mint amilyen sokrétű együttélést a most kiadott kötet is mutat. A kódex eredetijét Budapesten, az Egyetemi Könyvtárban őrzik.