(MTI) - A székesfehérvári királyi bazilika című kiadvány rajzai szemléletesen mutatják be a bazilika történetét, a XI. századtól a XV. századig terjedő öt építési korszakából előkerült kőemlékeket.
Érzékelteti, hogy hol lehettek azok az épületelemek - elbontott falszakaszok, pillérek -, amelyeknek egykori létére csak logikai úton tudnak következtetni a szakemberek, tekintettel arra, hogy a monumentális méretű Szűz Mária-prépostság templomából és kolostor együtteséből mintegy kétezer faragvány maradt csak fenn.
Ezért nagy vonalakban tudjuk, milyen volt az a bazilika, ahol öt évszázadon át koronázták, temették a magyar királyokat, királynékat, s amely az ország középkori kormányzásának és a királyi hatalom gyakorlását megjelenítő eseményeknek fontos színhelye volt.
A kötet hiánypótló, mivel a szakirodalom mellett mindeddig nem adtak ki olyan összefoglaló művet, amely közérthetően mutatja be a bazilika történetét.
A könyv sajtóbemutatóján Cser-Palkovics András polgármester hangsúlyozta: a kötetet továbbiak követik majd, az önkormányzat ugyanis támogatni fogja a város értékeit, történelmét bemutató kiadványokat. Mint mondta, ez az első lépés a székesfehérvári történelemkönyv felé, az önkormányzat ugyanis szeretné beiktatni a városban tanuló diákok órarendjébe a koronázó város történetének tanítását, ha erre az új közoktatási törvény lehetőséget ad majd.
Újságírói kérdésre válaszolva elmondta, az egykori koronázó templom romterületén kialakítandó Nemzeti Emlékhely megvalósítása az egész nemzet ügye kell, hogy legyen.
Brájer Éva alpolgármester közölte, hogy a kötet iránt olyan nagy az érdeklődés, hogy már tárgyalnak az utánnyomásáról. Szeretnék elérni, hogy a történelemtanárok a könyvet is felhasználva interaktív történelemórákat tartsanak a bazilika romjainál.
A kötet régész szakértője Biczó Piroska volt, s a kiadvány szerzőjének munkáját több más szakértő is segítette.