Kiállítás Kepenyes Pál műveiből

Egyéb

Kepenyes Pál művészetében az időnek és a térnek kiemelt jelentősége van, a kiállítás látogatói pedig lehetőséget kapnak arra, hogy az alkotóval együtt utazzanak századokon, kontinenseken át ? mondta Domokos László, az Állami Számvevőszék elnöke a tárlat megnyitóján. Hozzátette: a művész mérhetetlen életszeretete, tudásvágya és kíváncsisága testesül meg minden alkotásában, amelyek összekötik az embert a természettel. Az alkotás a lételeme, és ennek sem háború, sem börtön, sem emigráció nem tudott gátat szabni. Magába szívta az évezredek tudását és művészetét, hogy valami újat, mást, megismételhetetlent hozzon létre ? hangsúlyozta, hozzáfűzve: Kepenyes Pál életében szerves egységet alkot a művészet, a tudomány és a spiritualitás, szobrai, plasztikái és ékszerei titokzatosságot sugallnak.

 

Kepenyes Pál a Budapesti Iparművészeti Iskola díszítőszobrász szakán végzett, az 1956-os forradalmat megelőzően öt évre koholt vádak miatt börtönbe került. Szabadulása után a francia kormány ösztöndíjasaként a párizsi Académie des Beaux-Arts képzőművészeti főiskolán szerzett tapasztalatokat, közben beutazta Európát inspirációt és magyar közösségeket keresve. Az 1960-as években Mexikóban telepedett le, ahol elismert művész vált belőle. Alkotásai között találhatók önálló szoborként funkcionáló ékszerek és monumentális köztéri szobrok is. Az acapulcói repülőtérre érkezők elsőként A nap népe című, mintegy 15 méter magas köztéri szobrát pillanthatják meg. Művei világszerte megtalálhatók gyűjteményekben, tereken, terekben.

 

Expresszionista és szürrealista stílusban alkotott, fémből készített szobrai variálhatók, összecsomagolhatók, felfüggeszthetők, kiteríthetők. Ékszereit aranyból, ezüstből, bronzból, vasból és drágakövekből készíti.

 

Forrás: MTI

Fotó: vigado.hu