Kiállítás az NKA-ról

Egyéb

?Minden nehézség, anyagi gond ellenére az embereknek még mindig lelki szükségletük, önbecsülésük alapja, hogy rendezett emlékek, öröklött értékek, újabb és újabb szép dolgok vegyék körül az életüket. Ez a törekvés hajtotta elődeinket is? ? kezdte megnyitóbeszédét Doncsev András alelnök.

 

A tárlat anyagából kiderült: a telek a Rókus-kórházhoz tartozott a XVIII. században, melyet 1860. március 15-ei adásvételi szerződés alapján 2500 forintért vásárolt meg Gottgeb Antal, a század ismert fővárosi építőmestere. A kétemeletes sarokházat 1870 és 1872 között saját maga számára építtette. Az épületet 1833-ban bekövetkezett halála után Csávossy Ignác, Torontál vármegyei földbirtokos vette meg, aki két évtizeddel később jótékonysági alapítványa nevére íratta, ekkortól szegénygondozással foglalkoztak az épületben.

Az első világháborút követően többször cserélt gazdát a ház, végül az Esztergomi Főegyházmegyei Hatóság vette meg a Szent Rókus Egyházközség számára. Az épületet a második világháború után államosították, majd lakóházként és részben napköziként is hasznosították. A hatvanas évek elejétől azonban csaknem két évtizeden át üresen állt, állaga erősen leromlott, olyannyira, hogy felmerült a lebontása is. Ezt azonban nem engedélyezték, 1984 és 1987 között műemléki szakemberek bevonásával teljesen renoválták, és 1987-ben műemlék jellegű épületté nyilvánították. Ezt követően irodaépületként működött, amíg az NKA meg nem vásárolta, és csaknem kétéves rekonstrukciót, illetve átalakítást követően 2005 szeptemberében birtokba nem vette.

 

Doncsev András kiemelte: a Nemzeti Kulturális Alap nemcsak székházának megnyitásával járult hozzá a Kulturális Örökség Napjaihoz, hanem jelentős támogatással is: ötmillió forinttal.

A megnyílt kiállítással azt szeretnék üzenni ? tette hozzá ?, hogy ?tiszteljük, megbecsüljük, fontosnak tartjuk a nemzedékek közös munkájával megteremtett értékeket, és szeretnénk, ha önök is megismerhetnék ezt az épületet úgy is, mint építészeti örökséget és nem mellesleg úgy is, mint az NKA-székházat, amelynek falai már a mi történetünkkel is átitatódnak? ? zárta beszédét Doncsev alelnök.

?Kiállításunk létrehozásával nem titkolt célunk, hogy az épület történetének bemutatása mellett ráirányítsuk a figyelmet közös kulturális értékeink, épített örökségünk megóvására és védelmére, hiszen a közösségi akartból induló értékteremtő munka kitűnő példája a józsefvárosi Palotanegyed szélén álló historikus stílusú épületünk változatos, XIX?XX. századi története? ? olvasható az egyik tablón.

 

A kiállítás összeállításában az NKA Igazgatósága munkatársain kívül közreműködött a Budapest Főváros Levéltára dolgozói, valamint Pottyondy Péter építész.

Szíjjártó Anita

Fotó: Csákvári Zsigmond