A magyar vidék közegészségügyi viszonyai csak az 1960-as évektől kezdve közelítették meg azt a szintet, amely lehetővé tette a tisztálkodás, testápolás és mosás alapvető modernizációját. Így a 20. század második felének tisztálkodási szokásait, kellékeit bemutató kiállítás a legarchaikusabb paraszti gyakorlattól kezdve a rendeltetésszerűen használt fürdőszobákig és tisztálkodószerekig a fejlődés teljes folyamatát érzékelteti és szemlélteti.
A kiállítás főbb témakörei:
Archaikus paraszti tisztálkodás Higiéniai ismeretterjesztés, tisztaságra, egészséges életmódra nevelés az iskolában a 20. század első felében Parasztpolgári tisztálkodás; a tisztálkodás állandó helyének megjelenése a parasztházban. Falusi fürdőszoba az 1940-50-es években Tisztálkodás, szépségápolás 1950-1960 között Tisztálkodás, szépségápolás az 1970-es, 80-as években Tisztálkodás, szépségápolás a 20. század végén A kiállításon a korabeli tisztálkodási felszerelési és berendezési tárgyak (komplett fürdőszoba berendezések, törölközők, mosóeszközök és gépek, stb.) mellett a különböző korszakok test- és szépségápolási szereit, tisztítószereit is felvonultatja valóságos formájukban, vagy fotókon, ill. egyéb ábrázolásokon. A 20. század legvégét kivéve a vidéki lakosság a modern tisztálkodási kellékeket gyakran csak üres reprezentáció céljára szerezte be, valójában nem használta. Ezt a mentalitást is érzékeltetik a kiállítás megfelelő egységei.
Láthatók lesznek iskolai szemléltetőeszközök, termékreklámok nyomtatott formában és mozgófilmeken. A kiállítás látogatói interaktív élményekben is részesülnek: megszagolhatják, megtapinthatják, kipróbálhatják a különböző tisztálkodó és szépségápolószereket, kézbevehetik, megszagolhatják a különböző korszakok piszkosnak számító és tiszta ruháit, így fogalmat alkothatnak a tisztaság fogalmának változásáról.
A kiállítás megnyitója: 2006. augusztus 25. 17:00 óra
A kiállítás nyitva: 2006. augusztus 25. - október 8.
Helyszín: Szabadtéri Néprajzi Múzeum, Skanzen Galéria
(Szentendre, Sztaravodai út)