Kiállítás nyílt a rendszámok történetéről

Kultpol

A Kecskeméten élő Kenyeres Péter és Kenyeres Tamás 15 éve gyűjti a rendszámtáblákat. A kollekció első két darabját édesapjuktól kapták, s barátok, szomszédok, munkatársak majd közeli-és távoli ismerősök - olykor - ismeretlenek jóvoltából lassan gyarapodni kezdett a gyűjtemény. Később autóbontókból, alumíniumgyűjtő telepekről is vásároltak rendszámtáblákat, így gyorsabban növekedett a darabszám.
Eddig mintegy 10 ezer érvénytelen (lejárt) táblával büszkélkedhetnek. Összesen 110 országból, és az Egyesült Államok összes államából vannak rendszámaik, a legrégebbi a múlt század elejéről származik Kanada Saskatchewan tartományából, de számos ország ma használatos rendszámtáblái is megtalálhatók gyűjteményükben.

Kenyeres Tamás az MTI-nek elmondta: a tárlaton részletesen bemutatják a magyar rendszám történetét az Osztrák- Magyar Monarchiától kezdődően a napjainkig. Láthatók például a második világháború idején, és a múlt század elején használt rendszámtáblák is, ez utóbbiak porcelánból készültek. Ezen kívül több mint 100 ország tábláit, rendszámos relikviáit és korabeli dokumentumait láthatják a kiállítás látogatói.
A 2007. január 31-ig megtekinthető tárlatot színesíti a Keserű Sándor veterán restaurátor, hadipark tulajdonos magángyűjteményéből származó második világháborúban használt BMW R71 és DKW NZ750 típusú motorkerékpár az eredeti rendszámtáblákkal és kiegészítőkkel.
Kenyeres Péter és Kenyeres Tamás távlati célja, hogy gyűjteményüknek múzeumot hozzanak létre. A testvérek folyamatosan kutatnak a még hiányzó országok és érdekességek után, és minden lehetőséget megragadnak, hogy tovább gazdagítsák kollekciójukat, ezért hangsúlyozták: mindenkitől szívesen fogadnak magyar vagy külföldi rendszámtáblákat.
(Múlt-kor/MTI)