A Városligetben láthatók a Magyarország 365 fotópályázat legjobbjai

Program

Az ingyenes, mintegy 140 alkotást felvonultató szabadtéri tárlat a mai Magyarország természeti szépségeit, építményeit, életképeit mutatja be különleges pillanatokat megörökítve.

Kaszás Norbert: Titánok harca
Kaszás Norbert: Titánok harca

„A Magyarország 365 fotókiállítás hat év után költözött a Városligetbe, és reményeink szerint hosszú távon itt marad. A Városligetben a kultúra és a művészet mindenféle szempontból otthonra lelt” – mondta Gyorgyevics Benedek, a Városliget Zrt. vezérigazgatója csütörtökön a helyszínen tartott sajtótájékoztatón. Kitért arra, hogy a közönség az elmúlt időszakban a Ligetben a NEO Kortárs Művészeti Térben már találkozhatott nagyívű fotókiállítással, akárcsak a Szépművészeti Múzeumban vagy a Nemzeti Galériában.

„A fotó napjainkra felkerült azon művészeti ágak közé, amelyek ugyanolyan értékkel bírnak, mint korábban a képzőművészet tradicionális formái. A Városligeti fasorban az egykori világhírű fotós, Klösz György egykori villájában 2025 végén, 2026 elején végre megnyílhat a Nemzeti Fotóművészeti Múzeum” – mondta. 

A Magyarország 365 kiállításon profi és amatőr fotósok felvételei egyaránt szerepelnek. Az alkotók GoPro kamerával, telefonnal, drónnal és klasszikus fotográfiai eszközökkel egyaránt dolgoztak. A tárlat anyagát a 2023-ban beérkezett 44 ezer alkotásból válogatva állították össze. „A digitális fényképezőgépekkel, mobiltelefonokkal manapság már olyan minőségű képeket lehet készíteni, amelyek szélesebb közönség előtt is megállják a helyüket” – emelte ki Gyorgyevics Benedek.

Barta Andrea: Parti party
Barta Andrea: Parti party

Kaiser Ottó, a fotópályázat mentora és zsűrielnöke arról beszélt, hogy a tárlaton látható képek a pályázat történetében eltelt elmúlt öt év keresztmetszetét is adják. „A pályázók olyan képeket küldtek be, amelyekről úgy gondolták, hogy közös értékeinket ábrázolják. Fényképeztek természeti és épített örökséget, életképeket, kulturális hagyományokat, mindazt, ami a közösségünket, létünket igazolja és indokolja. Ez a fajta őszinte fotográfiai megnyilvánulás egyre értékesebb, hiszen olyan furcsa világban élünk, amelyben a narratívák háborújával küzdünk, de a kócos mondatok között a képek kristálytiszta gondolatokat mutatnak” – fogalmazott Kaiser Ottó. Mint mondta, bízik abban, hogy a Magyarország 365 évek óta tartó tevékenysége hozzásegíti a közönséget eligazodni a milliárdszámra készülő fényképek között. A kezdeményezés fontos küldetése, hogy ösztönözze a fotográfia iránti érdeklődést és lehetőséget biztosítson az amatőr és profi fotósok számára, hogy megmutassák tehetségüket. A díjazott és legjobbnak ítélt fotókból évente rendeznek kiállításokat az ország különböző pontjain.

A kiállítás a Battyhány Lajos Alapítvány, a Magyar Örökség Kezdeményezés Nonprofit Kft., a Miniszterelnöki Kabinetiroda és a Városliget Zrt. együttműködésében valósul meg.

Eöri Szabó Zsolt: Föld és Menny
Eöri Szabó Zsolt: Föld és Menny
A tárlat november 3-ig tekinthető meg a Városligeti Promenádon, a szervezők kísérőprogramokkal is készülnek. A Liget Budapest továbbá exkluzív vezetett sétákat szervez a tárlathoz kapcsolódóan, ezek keretében a kiállításban szereplő fotók történetét ismerhetik meg a résztvevők. A sétákat heti két alkalommal, szombatonként 13.30-kor és vasárnaponként 16 órakor tartják, elsőként október 5-én. A programon a részvétel ingyenes, de regisztrációhoz kötött, amit a Liget+ honlapon lehet megtenni.