Kiállítás nyílt Petőfi Sándorról Sanghajban

Mi, Magyarok

Augusztus 1-jén nyílt meg a sanghaji Modern Kínai Sajtó- és Nyomdászati Múzeumban az Amikor a csillagok ragyognak – Petőfi és kora című kiállítás nagyrészt a Budapesti Történeti Múzeum és az MNMKK – Petőfi Irodalmi Múzeum gyűjteményéből kölcsönzött tárgyakkal, képzőművészeti alkotásokkal, dokumentumokkal és relikviákkal.

Petőfi-kiállítás a sanghaji Modern Kínai Sajtó- és Nyomdászati Múzeumban. Kép forrása: BTM
Petőfi-kiállítás a sanghaji Modern Kínai Sajtó- és Nyomdászati Múzeumban. Kép forrása: BTM

A bő egy éve átadott múzeumépületben új megközelítésben jelenik meg a kínaiak által is számontartott költő életútja: a forradalmár és a szerelmes Petőfi mellett a költő verseinek kínai utóéletét is megismerheti a látogató az első versfordításokkal és a legkorábbi kiadott kötetekkel.

A BTM Facebook-oldalán közzétett hír szerint a megnyitón dr. Csorba László, a múzeum főigazgatója tartott előadást Petőfi életútjáról és szellemi örökségéről, elemezve kultuszának főbb összetevőit, alkotásainak irodalmi újszerűségét, továbbá ismertetve a főbb kutatási irányokat. Hangsúlyozta, mennyire kedvez a mítosz kialakulásának, ha valakinek az életéről szinte mindent tudunk, csak éppen a születése és a halála marad titokban. Kitért arra is, milyen társadalomlélektani helyzet szükséges ahhoz, hogy valaki komolyan vegye mindazokat a képtelenségeket, amelyek Petőfi „szibériai legendája” kapcsán fölbukkantak.

A november 30-ig látható tárlaton a BTM gyűjteményéből többek között Orlai Petrich Soma Petőfi-portréja, Czélkúti-Züllich Rudolf Petőfi-büsztje, a Nemzeti dal eredeti kinyomtatott példánya vagy Mária Terézia 1752-ben kelt, a Landerer-nyomda számára kiállított kiváltságlevele is helyet kapott.

 

A kiállítás a Back & Rosta Ltd. – The Magic Wall szervezésében valósult meg, a helyszíni installálás során dr. Balla Lóránd, a BTM Kiscelli Múzeum történész főmuzeológusa segítette kínai kollégái munkáját.