Kiállítás a római provinciák történeti változásairól

Kultpol

"Az anyagot három éven keresztül tartó nemzetközi kutatással válogattuk össze. Arra kerestük a választ, hogy a határprovincia területein mi történik az őslakosság hitvilágával, anyagi és szellemi világával és mely elemek maradnak meg a bennszülött őslakosság kultúrájából" - mondta a megnyitón Borhy László régész, az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) tanszékvezető professzora.

A térképeket, ábrákat, grafikonokat felvonultató kiállítás a Transzformáció című európai uniós projekt Kultúra 2000 programja keretében készült. Tizenhárom uniós ország kutatói - az ELTE Ókori Régészeti Tanszéke társszervezői részvételével - Britannia provinciától Germania, Noricum, Pannonia és Dacia tartományon át a mai Bulgária területén fekvő Moesia tartományig bezárólag vizsgálták a római birodalom európai, pontosabban Rajna-Duna menti határterületeinek átalakulási, "romanizációs" folyamatát.

Áttekintették, hogy a birodalom egykori védvonala, a limes mentén hogyan alakult át az őslakosság viselete, építészete, edényművessége, életmódja, nyelve a rómaiak megjelenésének hatására. A kutatók évente két-két workshop keretében egyeztették az eredményeket, rávilágítva a hasonlóságokra, kiemelve ugyanakkor a helyi sajátosságokat is.

A kiállítás augusztus 31-ig látogatható Komáromban, majd az anyagot a fővárosban, a Budapesti Történeti Múzeumban mutatják be.

(Múlt-kor/MTI)