Kiállításon keresik Alcuin elveszett könyvtárát

Kultpol

 

York városa az i.sz. 8. századra a világ egyik intellektuális és oktatási központjává vált. A később Nagy Károly udvarához szegődött Alcuin (735-809) vezetésével kialakított gyűjteménynek az ismert világ minden tudósa vagy tanulni vágyó diákja csodájára járt. A különleges könyvtárnak később azonban nyoma veszett, és ma már semmit sem tudunk az ott őrzött könyvekről és kéziratokról.

 

Ezen próbál változtatni a Yorki Egyetem történésze, Mary Garrison által szervezett kiállítás, aki a város történetének ezen nagyszerű fejezetét mutatja be a látogatóknak. A tárlaton egyben arra is válaszokat keresnek, hogy mi lehetett a könyvtár sorsa: vajon a 866-ban és 877-ben érkező viking fosztogatók pusztították el, vagy mások vitték magukkal és rejtették el az ott őrzött ritkaságokat?

A kérdésekre nincs válasz: ma egyetlen olyan kéziratot sem ismernek, amely bizonyíthatóan innen származna. A kiállítás ezért csak következtetésekre épít, és a korabeli kódexek és kalligráfiai remekművek bemutatásával is azt próbálják érzékeltetni, milyen gazdag gyűjtemény felett bábáskodhatott Alcuin. Garrison szerint bár a könyvtár szétszóródott, a vele kapcsolatos történetek és városi legendák egyre nőttek az évszázadok során, így bár könyvet nem ismerünk Alcuin gyűjteményéből, fantasztikus, és sokszor hihetetlen történetek állnak rendelkezésünkre ezekkel kapcsolatban.

A kiállítás április 15-ig tekinthető meg Yorkban.