"A Magyar Nemzeti Filmarchívum Fotó- és Plakáttárában világhírű magyar filmesek, valódi filmsztárok portréit is őrzik, akik a saját korukban tehetségük, tudásuk alapján lettek sztárok és nemcsak Magyarországon, hanem a nagyvilágban is százezrek rajongását vívták ki. Stílust és divatot teremtettek, maradandó értéket hoztak létre, munkásságuk a filmtörténet szerves részévé vált" - írja a tárlatról szóló ismertető.
A kiállított fotókról olyan világhírű magyar filmesek néznek vissza a látogatóra, akiknek a neve még ma is ismerősen cseng. Kertész Mihály (Michael Curtiz) az amerikai, míg kortársa, Korda Sándor (Sir Alexander Korda) az angol filmgyártás gyakran emlegetett "alapító atyja". A többszörös Oscar-díjas Rózsa Miklós nélkül nincs filmzene, és máig nem került vászonra népszerűbb Drakula Lugosi Bélánál - olvasható az ismertetőben.
A kiállításon fénykorában láthatja az érdeklődő Rökk Marikát, a német operettszínházak és zenés filmek koronázatlan királynőjét, vagy a bécsi operettfilm műfaját megteremtő Bolváry Gézát is.
A fotók egy része törött szélű, karcos felületű, a legtöbbet megviselte az idő. Különböző utakon, különböző helyekről - filmgyári dokumentáció, újságszerkesztőség, magángyűjtemény, hagyaték - kerültek az Örökmozgó gyűjteményébe. Vannak köztük egyedi darabok éppúgy, mint sorozatban forgalmazottak, van köztük dedikált és autogramos fotó, valamint olyan is, amelynek hátulján feljegyzés olvasható. A kiállítás ezekbe a részletekbe is bepillantást enged. A Régi fényképek - valódi sztárok című tárlat február 1-ig tekinthető meg.
(Múlt-kor/MTI)