A Budavári Beethoven Zeneszerzőverseny elismeréseit a Beethoven Budán Fesztivál keretben adták át május 2-án este. A Budavári Önkormányzat által meghirdetett nemzetközi zeneszerző-pályázatra 30 mű érkezett, amelyek mindegyike komoly igénnyel megírt darab volt ? közölte Mácsai János zenetörténész, zenekritikus, a zsűri tagja a győztes műveket is bemutató koncerten a budapesti Zenetudományi Intézetben. A pályázatra olyan önálló, új, eddig nem előadott, 7-12 perc hosszúságú zeneművel lehetett nevezni, amely Beethoven An die ferne Geliebte (A távoli kedveshez) című dalciklusának egy tetszőleges témára írt variációja vagy parafrázisa. ?Nem volt kvalitatív különbség az első helyezettek között? ? emelte ki Maros Miklós zeneszerző, a zsűri elnöke. Mint mondta, a zeneszerzők ugyanolyan módon és ugyanolyan komolysággal álltak hozzá a feladathoz, és egy saját anyagot akartak létrehozni abból, amit valaki már egyszer megalkotott. A másik két díjazott zeneszerző inkább saját zenei világából kiindulva, saját zenei nyelven gondolta újra a Beethoven-művet. A zsűrielnök hozzáfűzte: a felhívásra nagyon magas minőségű munkák érkeztek és jóval több, mint amennyire számítottak.
Az első helyezettek 2000-2000 euró (mintegy 600-600 ezer forint), a második helyezett 1500 euró, a harmadik 1000 euró díjazásban részesült. A zsűrizésben Maros Miklós és Mácsai János mellett Balog József zongoraművész, Fekete Gyula zeneszerző, Oláh Kálmán dzsesszzongorista, zeneszerző és Tihanyi László zeneszerző vett részt. A gálán megszólaltak a díjazott művek az eredeti dalciklussal együtt Balog József (zongora), Szutrély Katalin (ének), Rácz József (hegedű), Szűcs Boglárka (brácsa) és Zétényi Tamás (cselló) közreműködésével. Az ünnepséget a Beethoven Budán Fesztivál keretében tartották, amelynek programján tíz koncerttel és házimuzsikálással várják a közönséget egészen május 7-éig. A hangversenyeknek idén a budavári városháza, a Zenetudományi Intézet, a Hadtörténeti Intézet és Múzeum, valamint a MOM Kulturális Központ ad otthont.
A fesztiválon fellép a Jazzical Trio, a Sárik Péter Trió a BTA Szimfonikusok Vonószenekarával, valamint az Oláh Kálmán Trió a Budafoki Dohnányi Zenekarral Hollerung Gábor vezényletével. Az Új utak Beethovenhez című sorozat két estjén ifjú tehetségeket hallhat a közönség, és koncertet ad a Regensburgból érkező Christoph Preiss zongoraművész is. A fesztivál Beethoven 1800. május 7-ei budai fellépésének évfordulóján emlékhangversennyel zárul, amelyen az Eroica és a G-dúr zongoraverseny hangzik el az Orfeo Zenekar előadásában Vashegyi György vezényletével, Berecz Mihály közreműködésével.
Ők nyerték a Simándy-énekversenyt
Papp Viktor, Josipa Bilić, Antonia Dunjko és Ninh Duc Hoang Long nyerték a tizedik Nemzetközi Simándy József Énekversenyt! A klasszikus énekes tehetségkutató díjait április 29-én gálaműsor keretében adták át Szegeden.
A versenyre mintegy százan jelentkeztek, a legtöbben Magyarországról és a határon túli magyar zenei intézményekből, de érkeztek versenyzők Szegedre Európa országai mellett Mexikóból, Indiából és a Távol-Keletről is. A legfiatalabbaknak, a zeneművészeti szakgimnáziumok növendékei közül az Ókovács Szilveszter, a Magyar Állami Operaház főigazgatója vezette nemzetközi zsűri Papp Viktornak ítélte oda az első díjat, a második helyezést Szenthelyi Krisztián, a harmadikat Zajkás Boldizsár érdemelte ki. A felsőfokú tanulmányaik alapképzését folytató hallgatók között Josipa Bilic horvát szoprán lett az első, a második helyezést Kiss Judit Annának, a megosztott harmadik díjat Pánczél Klaudiának és Koncz Reginának ítélte oda a zsűri. A mesterképzésben részt vevő hallgatók, valamint a 36 évnél fiatalabb művészek között a megosztott első díjat Antonia Dunjko horvát szoprán és a vietnami születésű tenor, Ninh Duc Hoang Long kapta. A harmadik díjat Banai Sára vehette át.
Simándy József 1916-ban Kistarcsán született, már elmúlt húszéves, amikor elkezdett éneket tanulni Posszert Emília opera-énekesnőnél. Magánénekesként a Szegedi Nemzeti Színház tagjaként Carmen Don Joséjának szerepében léphetett először színpadra 1946-ban, Vaszy Viktor karmester irányításával, 1959-ben pedig az ő Hunyadi Lászlójával indult újra a Szegedi Szabadtéri Játékok. Pályafutása során harmincöt tenorszerepet énekelt operaszínpadon, alakja azonban mégis összeforrt Erkel Ferenc Bánk bánjának címszerepével. Simándy József 1997-ben hunyt el Budapesten.
A Simándy József emlékét őrző versenyt 1998-ban ? egykori szegedi főiskolai énektanárával ? Sinkó Györggyel együtt Temesi Mária alapította. Az elmúlt húsz év során a megmérettetés Magyarország legnagyobb hagyományokkal rendelkező énekversenyévé vált, és olyan tehetségek mutatkoztak be rajta, akik azóta hazai és nemzetközi karriert futottak be.
Forrás: MTI