Kínában vendégeskedett hazánk

Egyéb

Kínában évente más-más országra osztják a főszerepet, hogy a fesztiválon prezentálhassa gazdag kultúráját, elsősorban az előadóművészet terén. Idén november 6. és 12. között a magyar kultúra állt a nagyszabású összművészeti eseménysorozat fókuszában, ahol kiváló és világszerte ismert magyar művészek és rangos együttesek képviselték hazánkat, olyan kivételes kulturális intézmények színpadán, mint az Oriental Art Center és a Shanghai Culture Square Theatre.

 

Magyar_Kulturalis_Het_Sanghaj_6_photo_Xiaoyun_Lin
Fotó: Xiaoyun Lin

?Nagy megtiszteltetés volt, hogy idén a magyar kultúra kerülhetett fókuszba a fesztiválon, és egyben páratlan lehetőséget kínált arra, hogy az ország kultúráját bemutassuk. Közép-Európa egyik legjelentősebb kulturális intézményeként és művészeti központjaként a Müpa missziójának tartja a kultúrák és országok közti párbeszéd és tapasztalatcsere elősegítését. A program szervezőjeként és megvalósítójaként fontosnak tartottuk megmutatni, hogy a Magyarországon még fellelhető különösen gazdag autentikus népzenei anyag és hagyomány hogyan tud neves zeneszerzők segítségével koncertpódiumra kerülni, szervesen beépülni az előadóművészeti repertoárba? ? nyilatkozta Káel Csaba, a Müpa vezérigazgatója.

 

A Magyar Kulturális Hét nyitóelőadása zajos sikert aratott november 6-án: a Shanghai Culture Square Theatre-ben több mint 2000 néző hallhatta Bartók két csodálatos alkotását. A kékszakállú herceg vára című operát, valamint A csodálatos mandarin című balettet Bartók zenéjének avatott tolmácsolói, Kovács János és a Nemzeti Filharmonikus Zenekar adta elő Szántó Andrea, valamint Bretz Gábor közreműködésével, Káel Csaba rendezésében. A csodálatos mandarin című előadás a Pécsi Balett közreműködésével, Vincze Balázs koreográfiájával valósult meg. A koncerten jelen volt többek között a híres kínai zeneszerző, Tan Dun is, aki példaképének tartja Bartókot, és a jövő évben Magyarországra érkezik a 2017-es CAFe Budapest Fesztivál vendégeként.

 

Magyar_Kulturalis_Het_Sanghaj_5_photo_Xiaoyun_Lin
Fotó: Xiaoyun Lin

A Shanghai International Arts Festival és az Emberi Erőforrások Minisztériumának együttműködésében megvalósult Magyar Kulturális Hét keretében nagy sikerű koncertet adott a Muzsikás Együttes, amely a gazdag magyar népzenei hagyománnyal, a zenei gyökereinkkel ismertették meg a közönséget. Kiváló magyar szólisták ? Baráti Kristóf, Várdai István és Balog József ? népzenei gyökerekből táplálkozó, ismert műveket szólaltattak meg magyar, illetve Magyarországhoz köthető zeneszerzők alkotásaiból. Roby Lakatos ? a Kínában is jól ismert, műfajteremtő hegedűvirtuóz ? pedig az autentikus cigányzene, a jazz és a világzene elemeiből merítő koncertjével nyűgözte le a sanghaji közönséget.

 

A zenei programokon túl Magyar Rapszódia címmel Liszt Ferenc életművét bemutató kiállítás, valamint egy Bartók Béláról szóló kiállítás is helyet kapott a programban. A koncertek mellett kiemelt figyelmet kaptak a pedagógiai projektek is, így a Magyar Kulturális Hét közreműködői közül a Muzsikás Együttes a Nemzeti Filharmonikusokkal közös estje mellett három népzenei, valamint néptáncworkshopot és hozzá kapcsolódó koncertet is tartott egyetemistáknak, diákoknak. A programokat hatalmas érdeklődés övezte.