Egész nemzedékek, társadalmi rétegek életéből maradt ki a festészet értékeinek élményszerű elsajátítása, miáltal világuk nem képes kinyílni a szó babitsi értelmében ? írják a Magyar Festészet Napja oldalán. Ezért indult el a Magyar Festészet Napja civil kezdeményezésként ? Bráda Tibor, Zsolnai Gábor, Bayer Ilona, Szentgyörgyi József, Fabók Gyula részvételével 2002-ben. Azóta hazánkban rendszeresen megünneplik a Magyar Festészet Napját, amelyet október 18-ra tűztek ki.
Hogy miért erre a napra? Mert ekkor ünnepeljük Szent Lukács névnapját, aki évszázadok óta a festők védőszentje. Az első évben csak reménykedtek a szervezők, hogy egyszer az egész országot átszövő, az országhatárt is átlépő, egész héten át tartó művészeti fesztivál, a hazai kortárs festészet méltó és átfogó seregszemléje lesz kezdeményezésükből. Álmaik és törekvéseik azonban valóra váltak, hiszen a második évben az ünnep már kétnapos volt, 2006-ban pedig több mint egy héten át tartottak az ünnephez kötődő események. Idén pedig 300 művész kétezernél is több képe lesz látható országszerte, sőt csatlakoztak a kezdeményezéshez szlovéniai, székelyföldi és szlovákiai kiállítóhelyek is.
Találkozás a festőkkel
A rendezvénysorozat látogatottsága és kiállítóinak száma évről évre nő, célja pedig évek óta változatlan: a festmények művészeti színvonalából és egyediségéből adódó érték elismertetése, a kortárs magyar festők és alkotásaik iránti közönségszeretet kivívása ? írják az oldalon. Hozzáteszik: az eddigiekből is kitűnik, hogy a Magyar Festészet Napja minden évben változik, bővül, és egyre nagyobb léptékben gondolkodik. Programjait már régen nem csak tárlatok és kiállítások alkotják; koncertek, irodalmi műsorok és mozgásszínházi előadások is ünneplik a kortárs festészetet.
Idén tizenötödik alkalommal szerveződnek azok a kiállítások, ahová a kortárs művészetet kedvelő nagyközönséget várják. Alapítványuk kurátorainak önzetlen, egész éves munkáján alapul a festészet ünnepének sikere, amely azért is egyedülálló, mert ez az egyetlen alkalom Magyarországon, amikor több száz kortárs festőművésszel találkozhat a közönség egy időben és térben. A kezdeményezők célja éppen ez: a festészet népszerűsítése, megkedveltetése, lehetőséget teremtve a nagy találkozások számára. Így a tárlatok ingyenesen látogathatóak.
Milyen programokra látogathatunk idén?
Idén három nagy pilléren nyugszik a festészet ünnepe. Esztergomban van a fő helyszíne, de Újbudán, a fővárosban és Szolnokon, a Tisza partján is kiállítások nyílnak ki a földből. Ahogy a Magyar Festészet Napja rendezői megfogalmazzák: ?a vidéki helyszínek különösen fontosak számunkra, ezzel is kinyilvánítjuk nyitottságunkat az ország más területein alkotó festőművészek felé. Innovációs eleme tevékenységünknek az is, hogy folyamatosan bővítjük a hozzánk csatlakozó galériák körét. Ennek köszönhetően találtunk rá új, frissen megnyitott kiállítóhelyekre, melyeket e programsorozattal könnyedén a képzőművészet vérkeringésébe kapcsolhattunk. Innovatív megoldás az is, hogy lehetőségek szerint egy kiállítás megnyitó eseményén több társművészet is szerephez jut, mint a színház, a zene, a látvány és az előadó-művészet.?
A programsorozat keretében október 16-án Esztergomban két festőt is díjaztak. Az Emberi Erőforrások Minisztériumának díjait Krucsainé Herter Anikó kulturális kapcsolatokért és fejlesztésekért felelős helyettes államtitkár adta át.
Gyermekrajzok, fotók, falfirkák
A Doyenek díjat Szabados Árpád festőművész kapta. A művész 1968-ban végezte el a Magyar Képzőművészeti Főiskolát, melynek 1984-től tanára, 1995-től rektora lett. De volt az Eötvös Loránd Tudományegyetem Apáczai Csere János Gyakorló Gimnázium és Kollégium tanára, a Magyar Nemzeti Galéria GYIK-műhelyének vezetője és a Mozgó Világ című folyóirat képzőművészeti szerkesztője is. Közben: 1974-től készített gyermekrajz-parafrázisokat is. Az itt feltűnő jellegzetességek ? érzelmi telítettség, az ösztönök kiírása, a jelzésszerű formák, a mellérendelő szerkesztés ? későbbi munkáiban is igen gyakran felfedezhetőek ? olvasható róla a kormendigaleria.hu oldalán. A ?60-as évek végén induló munkásságába integrálódtak a modern művészeti áramlatok eredményei, első szakaszába az expresszív, majd szürrealisztikus elemek, a mellérendelő, osztott kompozíció, a gyermekrajzok, később a koncept művészet hatására a különböző fotótechnikák ? írják ugyancsak a pályájáról az artportal.hu-n. Hozzáteszik: a ?80-as évek első felétől a falfirkák és a gyerekrajzok formavilágát ötvözi a new wave színes gesztusaival. Az említett impulzusokat úgy sikerült integrálnia, hogy pályája során mindvégig megőrizte saját stílusát, egyéniségét. Finom vonalrajzokkal kezdte pályáját (Hírek-sorozatból ??és időjárás??, 1973). A ?70-es évek közepétől az ismétlődés, a filmkockaszerű komponálásmód jellemzi lapjait (A József körút 67 tárgyai, 1974). Az évtized végén alakult ki művészetének a fotó és a koncept art által ihletett korszaka (Édesapám emlékére, 1980). A ?80-as évek elején művészetében ismét előtérbe kerülnek a gyerekrajzok és a falfirkák, melyeket az újfestészet is megihletett (Pauszok, 1985; XX. századi kifestőkönyv, 1987).
Átlényegülnek a hétköznapi tárgyak
A fiatalon elhunyt nagybányai festőtehetségről elnevezett Maticska Jenő-díjat Herman Levente festőművésznek adományozták. A művész 1990?1994 között végezte el a Képző és Zeneművészeti Középiskolát Marosvásárhelyen, majd 1995?2000 között a Magyar Képzőművészeti Egyetemre járt Budapesten. A Grafika Tanszék óráit hallgatta, mesterei Eszik Alajos, Kocsis Imre, Kiss-Tóth Ferenc voltak, majd 2001?2004 között a Magyar Képzőművészeti Egyetem Regionális Tehetségkutató Programjában (RTP) tanársegéd lett. Alapító tagja az Élesdi Művésztelep Egyesületének. Herman Levente eddigi életművét nehéz lenne korszakokra bontani, inkább a sorozatokban való gondolkodás jellemzi, témái egymásba kapcsolódnak, egy gondolatmenet köré épülnek fel ? olvasható róla az artportal.hu-n. Mint írják: a több mint 15 éve Magyarországon élő és dolgozó Herman művészetét egyfajta duális világkép határozza meg, melyben az erdélyi múlt, az értékekkel teli gyermekkor helyszínei csapnak össze, kerülnek kölcsönhatásba egy elidegenedett ipari nagyváros kellékeivel. Univerzális gondolatok hordozója ez az alakok nélküli, melankolikus táj, mely mégis végtelenül személyes azáltal, hogy Herman az első látásra realistának tűnő képi világot furcsa, néha akár ?tréfás?, szürreális motívumokkal ? gyerekrajzszerűen skiccelt vonalak, repülő kövek, pityókák, betonelemek ? írja felül. Így átlényegülnek a helyszínek, és a hétköznapi tárgyak ? például bögre, pityóka vagy cumisüveg ? többletjelentések hordozójává válnak.
A Magyar Festészet Napja Alapítványának elsődleges és fő támogatója, valamint tizenöt éve változatlanul segítője Újbuda Önkormányzata. Több éve a támogatók között van a Magyar Művészeti Akadémia Képzőművészeti Tagozata is. Az idei kiállítássorozat fővédnöke: dr. Erdő Péter bíboros, esztergomi érsek.
Programok:
Október 18.
16.00 ? IX. kerületi diákok festőperformansza: a Magyar Festészet Napja alkalmából a Kálvin téren (a templom előtt) tehetséges IX. kerületi művészeti iskolások óriásfestményeket készítenek. A program rendhagyó módon szólítja meg az utca emberét: főleg azoknak kínál vizuális élményt, akik nem szánnának időt egy kiállítás megtekintésére.
Helyszín: Budapest, Kálvin tér
18.00 ? Made in Country című kiállítás: 10 magyar és 10 Magyarországon élő külföldi képzőművész páronként készített közös munkái mutatkoznak be. A festészet mint közös platform.
Helyszín: Karinthy Szalon, Budapest, Karinthy Frigyes út 22.
Október 19.
17.00 ? Művészeti iskolások kiállítása
Helyszín: Deák 17 Gyermek és Ifjúsági Művészeti Galéria, Budapest, Deák Ferenc u.17.
Október 20
18.00 ? ?Átszellemített tárgyak? Plasztikus képek tárlata ? Klebelsberg Kultúrkúria: a kiállítást Sipos Endre művészetfilozófus nyitja meg.
Helyszín: Budapest, Templom u. 2?10.
Október 21.
17.00 ? Vincze Angéla festőművész Szabadság című kiállítása
Helyszín: Erdei Éva Galéria, 1028 Budapest, Kondor u. 29.
Október 22.
18.00 ? Tradíció és megújulás üvegfestészeti kiállítás a Róth Miksa Emlékházban élő zenével.
Helyszín: Budapest, VII. Nefelejcs u. 26.
Forrás: Kultúra.hu, artportal.hu, festeszetnapja.hu, kormendigaleria.hu
Fotó: festeszetnapja.hu, kulturkuria.hu, varfok-galeria.hu