Királylányok messzi földről - Megérkeztek a sírleletek

Kultpol

(MTI) - Mint a tárlat egyik kurátora, Ritoók Ágnes régész elmondta, a katalán származású királylány sírleletei a 8 ország 38 kulturális intézményének 303 műtárgyát felvonultató kiállítás legértékesebb, legmagasabb összegre biztosított darabjai közé tartoznak. A nagyszabású tárlatra legutoljára a Konstancia sírfeliratát tartalmazó ezüstkorong, illetve a szicíliai Cataniában 1222-ben elhunyt királyné három különlegesen finom kidolgozású gyűrűje érkezett meg. Konstancia sírban talált koronáját - amely szembeötlő hasonlóságot mutat a magyar Szent Koronával - egy illusztráción, illetve Kiss Etele régésznek a tárlatra készített filmjéből ismerhetik meg a látogatók.

 
Konstanciáról szólva Ritoók Ágnes elmondta: Aragóniai II. Alfonz és Kasztíliai Sancha lánya 1198-ban érkezett Magyarországra Imre király hitveseként, férje 1204-ben bekövetkezett halála után azonban visszatért hazájába. Rövidesen a kor egyik leghatalmasabb uralkodója, Frigyes szicíliai és német király kérte meg a kezét, és immár második férje oldalán koronázták 1220-ban a Német-római Birodalom császárnéjává.
 
 A Palermóban eltemetett Konstancia ékszereinek magyarországi párhuzamait mutatják be a tatárok ellen a Kárpát-medencében elrejtett főúri gyűrűk, míg egy szicíliai ezüstdénár a királyné életének második feléről tanúskodik. Frigyes és Konstancia neve együtt tűnik fel az érmén, ami a szicíliai-német uralkodó későbbi három hitvesével soha nem fordult elő - hívta fel a figyelmet a kurátor.
 
A péntektől megtekinthető műtárgyak jelentőségét az adja, hogy Konstancia, illetve III. Béla felesége, Antiochiai Anna székesfehérvári sírleletein kívül nincs még egy leletegyüttes, amely az Árpád-kori magyar királynéhoz lenne köthető.
 
A Magyar Nemzeti Múzeum és a Katalán Történeti Múzeum által közösen szervezett kiállítás a katalán-magyar dinasztikus kapcsolatok, közelebbről három királylány - Aragóniai Konstancia, Árpád-házi Jolánta és Aragóniai Beatrix - történetén keresztül mutatja be a két távoli ország középkori történetét és kapcsolatait. A számos ritkaságot és Magyarországon először látható műtárgyat felvonultató kiállítás november 29-ig látogatható.
 
Korábban: