Az Esztergomi Főszékesegyházi Könyvtárban őrzött összes kódex most első alkalommal kerül a látogatók elé a pénteken nyíló kiállításon, a kódexekről készült tudományos igénnyel írt kódexkatalógus bemutatóján – mondta el a könyvtár igazgatója az MTI-nek.

Szalai
Katalin hozzátette, a bemutatandó állomány a bibliotéka több száz éves
története során még soha nem szerepelt együttes kiállításon. A látogatók 45
kódexet csodálhatnak meg.

A magyarországi egyházi könyvtárak közül a legtöbb kódex az Esztergomi Főszékesegyházi Könyvtárban található.

A kiállítás a középkori magyarországi írásbeli kultúrát a magyar és más európai másolóműhelyekben készült kódexekkel reprezentálja.

Különös jelentőségű két magyar nyelvű nyelvemlék. A Nagyszombati kódex az óbudai klarissza kolostorban készült; elmélkedéseket, bűnbánatot és gyónást elősegítő írásokat tartalmaz. A Jordánszky-kódex a legteljesebb középkori magyar bibliafordítás. Nevét korábbi tulajdonosáról, Jordánszky Elek esztergomi kanonokról kapta.

Kiemelkedő kötet a hatalmas liturgikus díszkódex, a kétkötetes Bakócz-graduále, a cseh zenei anyagot tartalmazó, gazdagon díszített Ulászló-graduále.

A kódexekről
írt, most bemutatott kiadvány leírja a kötetek keletkezését, történelmi és
művészettörténeti jelentőségét, valamint tárgyalja a művek külső megjelenését,
a különböző kötéseket, díszítéseket, vereteket.

A kiállítást március 31-ig lehet látogatni, a kódexek digitalizált változata bármikor megtekinthető az Esztergomi Főszékesegyházi Könyvtár honlapjának Bibliotheca digitalis/kódexek aloldalán.

Nyitókép: Esztergomi Főszékesegyházi Könyvtár